“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Neftçala elektrik şəbəkəsindən” (EŞ) daxil olan məlumata görə, cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 27 istehlakçının sayğac uçot komplektini pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 87,4 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 5,2 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 64 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində burada 373 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuş, 2 milyon 463,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 147,8 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 81 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Hacıqabul” EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, cari ilin noyabr ayında burada keçirilmiş reydlər zamanı 8 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 402,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 24,1 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 11 ayı ərzində 195 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 2 milyon 624,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 157,4 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 55 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, mənbələrdən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

According to the information given by “Neftchala electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 27 consumers were discovered at the enterprise service territory, during carried out spot – checks  in November of the current year. Discovered infringements were acted and more  than 52 00 manat use value of about 874 00 kWh loosed electric power was restored. About 64 % of this sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 373 facts of violations of rule of electric power were discovered during 11 months of the current year and more than 1478 00 manat use value of more than 2 million 4637 00 kWh loosed electric power was restored. More than 81 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Hajigabul” EN, the defects were observed at meter complete of 8 consumers during carried out spot – checks in November of the current year and more than 241 00 manat use value of  more than 4023 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, more than 157 4 00 manat use value of about 2 million 6242 00 kWh loosed electric power was restored. About 55 % of this sum was repaid as a result of carried out corresponding measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, according to the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line. And the most of them were discovered at people consumer group.