STANSİYA AHƏNGDAR İŞ REJİMİNDƏDİR
Ölkənin cənub bölgəsinə nur paylayan “Astara Elektrik Stansiyası” Prezident İlham Əliyevin "Azərbaycan Respublikasında elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" sərəncamına uyğun olaraq tikilmiş porşen tipli aqreqatlardan olan stansiyalardan birincisidir. Qısa müddət ərzində yüksək keyfiyyətlə tikilib istifadəyə verilən bu müasir energetika müəssisəsi cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatını tam ödəməklə yanaşı, iqtisadiyyatımızın daha sürətli inkişafına yüksək təminat yaradıb.
Hazırda bu müəssisənin uğurlu fəaliyyəti ölkə energetika sistemi üçün qürurverici faktdır. Ölkə energetikləri üçün yeni olan bir sıra praktiki məsələlər ilk dəfə məhz burada sınaqdan çıxarılıb. "Astara Elektrik Stansiyası"ndan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada dünya standartlarına cavab verən ən müasir nəzarət-ölçü cihazları, mühafizə idarəetmə avadanlıqları quraşdırılıb. Aqreqatlar qısa müddətdə - 10 dəqiqə ərzində işə qoşulur. İstehsal edilən enerjinin ötürülməsi üçün stansiyada tikilən 110/11 kV-lik yarımstansiyanın fəaliyyəti qənaətbəxşdir.
Qeyd edək ki, istismar müddəti ərzində aylar illər üzrə elekrtik enerjisinin istehsalı, faydalı buraxılışı, xüsusi sərfiyyat şərti yanacağa dair proqnoz göstəriciləri müntəzəm olaraq yerinə yetirilib. Belə ki, 2011-ci ilin 11 ayı ərzində stansiyada 234 milyon 187 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilib. Fəaliyyətə başladığı gündən bu ilin noyabr ayının sonuna kimi isə stansiyada 1 milyard 932 milyon 291 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Mənbə onu da bildirdi ki, ötən illər ərzində stansiyanın bütün aqreqatlarının köməkçi avadanlıqların texniki təmir qrafikinə ciddi əməl edilib. Məhz bunun nəticəsidir ki, istismar vaxtı ərzində heç bir ciddi nasazlıq meydana çıxmayıb. Aqreqatlara texniki qulluq xidmət işləri stansiyanın işçi heyəti tərəfindən vaxtlı-vaxtında yerinə yetirilir. Hazırda stansiyada 3 maşın təmirdədir: 3, 8 9 saylı aqreqatlara növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq göstərilir.

THE POWER PLANT IS IN HARMONIOUS WORK REGIME
“Astara Power Plant” is the first station consisting of piston type units constructed in accordance to order of president Ilham Aliyev in the line of improving of electric power supply in Azerbaijan Republic. In a shirt time, constructed and put into operation this modern power engineering enterprise totally supplying of southern regions with electric power and give guarantee for fast developing of economy.
At present, successful activity of this enterprise is very important for the state power engineering system. According to the information given by “Astara Power Plant” to the press – release of “Azerenergy” JSC, the most modern supervision – measure apparatus, security and management equipments were constructed there. The units are put into operation in 10 minutes. Operation of s/s by 110/11 kV is satisfactory.
Lets` noted that, prediction indicators were constantly carried out in the line of electric power production, special scarf and conditional fuel under months and years in accordance to production period. So that, 234 million 187 thousand kWh electric power was generated at the power plant during 11 months of 2011. one milliard 932 million 291 thousand kWh electric power was produced since power plant put into operation till the end of November.
As the source informed, technical repair graphic of all units and subsidiary equipments are seriously carried out during last years. As a result of it, there was no observed any serious indispositions during exploitation period. Technical service of the equipments were implemented in time by the staff. At present, 3 machines are repaired at the power plant: technical service is carried out at the units number 3, 8 and 9 in accordance to exploitation limit.