TƏMİR İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİR
“Azərenerji” ASC-nin bütün enerji obyektlərində olduğu kimi “İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) tabeliyində olan Beyləqan və Sabirabad Elektrik Şəbəkələrinin (EŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində (TM) və enerjidaşıyıcı xətlərdə təmir işləri uğurla həyata keçirilmişdir. REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra əsaslı təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin sabit və dayanıqlı işləməsi, istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, Beyləqan EŞ üzrə 110 kV-luq “Beyləqan” YS-dan çıxan 10 kV-luq “Yuxarı Aran”, “Yağ zavodu”, “Şəhər-1”, “Şəhər-3”, “Şəhər-4”, həmçinin, eyni gərginlikli “Yeni Beyləqan” YS-dan çıxan 10 kV-luq “Eyvazlılar”, “Təzəkənd”, “Məntəqə” və digər HX-lərin ümumilikdə 6,7 kilometrə yaxın hissəsində təmir işləri aparılmışdır.
Eyni zamanda qış mövsümünə hazırlıq çərçivəsində 0,4 kV-luq EVX-lərdə də nəzərəçarpacaq dərəcədə təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. O cümlədən, rayonun Eyvazlılar, Təzəkənd, Qarallar, Türklər və digər kəndlərində ümumilikdə 3 kilometrə yaxın xətdə əsaslı və car təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, cari ilin son üç ayı ərzində EŞ-in xidməti ərasində 23 ədəd müxtəlif güclü 10/0,4 kV-luq transformatorlar da əsaslı və cari təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Sabirabad EŞ-də isə cari ilin son üç ay ərzində 10 kV-lik I-III “Şəhər”, “Cavad”, “Narlıq”, “Surra” və digər hava xətlərinin ümumilikdə 5,6 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı və təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkənin əməkdaşları tərəfindən cari ilin son üç ayı ərzində Sabirabad rayonu üzrə 26 ədəd müxtəlif güclü 10/04 kV-luq transformatorlar əsaslı və cari təmir olunaraq normal iş rejiminə gətirilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövr ərzində EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində ümumilikdə 3,5 kilometrdən artıq hissəsində əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.
Mənbədən daxil olan məlumata istinadən qeyd edək ki, təsdiq edilmiş plan-qrafikdə nəzərdə tutulmuş və istismar zamanı mövcud olan digər təmir-bərpa işlərinin müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi istiqamətində tədbirlər hazırda davam etdirilir.

Repair work was carried out at the transformer points (TM) and energy carriers belonging to balance of “Beylagan” and “Sabirabad Electric Networks” (EN) under supervision of Imishli Regional Electric Network (REN) as at all energy objects of “Azerenergy” JSC. According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair and inspection work was implemented in order to increase work efficiency  of the equipments, some measures were carried out in the line of stabile and regular work of energy transmission and distribution systems and increasing of exploitation level.
As the source informed, repair work was operated at 6,7 km part of “Yukhari Aran”, “Yagh zavodu”, “Sheher – 1”, “Sheher – 3” , “Sheher – 4” TL by 10 kV  coming out of  Beylagan s/s by 110 kV, at the same time,  “Eyvazlilar”, “Tezekend”, “Mentege” and at other TL by 10 kV coming out of the same tensioned  “Yeni Beylagan” s/s.
Repair – restoration work was also implemented at TL by 0,4 kV in the of winter season. By the way, line in about 3 km was capital  and maintenance repaired at “Eyvazlilar”, “Tezekend”, “Garallar”, “Turkler” and at other villages.
Lets` noted that, 23 different setting transformers were capital and maintenance repaired and put into operation during last three months of the current year.
Capital and maintenance repair work were implemented at about 5,6 km part of the I – III “Sheher”, “Javad”, “Narlig”, “Surra” and at other lines belonging to “Sabirabad” EN during last three months of the current year.
Lets` also noted that, 26 different powered transformers by 10/0,4 kV were capital and maintenance repaired  by the collaborators of the network  during last three months of the current year. By the way, more than 3,5 km part of TL by 0,4 kV belonging to the balance were  capital and maintenance repaired.
As the source informed,  at present the measures are continued in the line of successfully implementing of repair – restoration work.