YENİ AVADANLIQLAR QURAŞDIRILIR
Astara rayonunda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər görülür. “Astara Elektrik Şəbəkəsinn “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, son illər rayonun elektrik təsərrüfatında xeyli iş görülüb ki, bu da istehlak edilən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin və dayanıqlığının daha artırılmasına səbəb olmuşdur. O cümlədən qış mövsümünə hazırlıqla əlaqədar çoxlu təmir-quraşdırma işləri həyata keçirilib. 110 kV-lik "Astara" yarımstansiyası üzrə 2 ədəd transformator, 110 kV-lik 3 ədəd, 35 kV-lik 2 ədəd, 10 kV-lik 8 ədəd yağ açarları cari təmir edilib, 2 ədəd 10 kV-lik yağ açarı isə əsaslı təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, 35 kV-lik “Ərçivan” yarımstansiyasında 2,5 MVA gücündə transformator yenisi ilə əvəz edilib. 2 ədəd 35 kV-lik yağ açarı, 3 ədəd 10 kV-lik yağ açarı cari təmir olunub.
Yeri gəlmişkən, analoji təmir işləri  35 kV-lik “Pensər”, "Lovain"  yarımstansiyalarında həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda  35 kV-lik "Çay fabriki- 2" hava xəttinin 2-5 saylı dayaqlarında əsaslı təmir işləri aparılıb, xeyli sayda izolyator yenisi ilə əvəz olunmuşdur.
Mənbə onu da bildirdi ki, əhalinin elektrik enerjisinə tələbatını daha da yaxşılaşdırmaq məqsədilə şəbəkə tərəfindən gücü az olan transformatorlar böyük güclü transformatorlarla əvəz olunub. Bu cür tədbirlər Astara şəhərinin S.Vurğun küçəsində, Siyəkü və Bəndəsər kəndlərində də həyata keçirilmişdir.

NEW EQUIPMENTS ARE CONSTRUCTED
Systematical and purposeful measures are implemented in order to improve of electric power supply at Astara region. According to the information given by “Astara Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, a lot of work were carried out at the region electric economy and it plays the main role in increasing of quality and regularity of used electric power. By the way, a lot of repair – restoration  work were implemented in accordance to preparation work to winter season. Two transformers at “Astara” s/s by 110 kV, 3 oil circuit breakers by 110 kV, 2 ones by 35 kV, 8 ones by 10 kV were maintenance repaired, 2 oil circuit breakers by 10 kV were capital repaired.
Lets` noted that, the transformer by 2,5 MVA was substituted with new one at “Erchivan” s/s by 35 kV. Two oil circuit breakers by 35 kV, 3 ones by 10 kV were maintenance repaired.
By the way, analogical measures are implemented at “Penser”, “Lovain” s/s by 35 kV. Capital repair work was carried out at the stands number 2 – 5 of “Chay fabriki” – 2 TL by 35 kV  and a lot of  insulators were  substituted with new ones.
As the source informed, the transformers were  substituted with much more powerful ones in order to improve the consumers with electric power. These type of measures were implemented at S. Vurghun str. of  Astara city and at Siyeki and Bendeser villages.