“ŞİMAL”DA DA TƏMİR-TƏFTİŞ İŞLƏRİ APARILIB
Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra yeni generasiya güclərinin, o cümlədən istilik elektrik stansiyalarının tikilməsi barədə də qərar qəbul edildi. Məlum olduğu kimi, respublikanın tələbatçılarının böyük hissəsi və əsas istehsal obyektləri Abşeron yarımadasındadır. Ölkədə elektrik enerjisi istehlakının yarıdan çoxu bu regionun payına düşür. Məhz buna görə də Abşeron yarımadasında yeni güclərin istifadəyə verilməsi sahənin perspektiv inkişaf planına daxil edildi. Yanacağın daha keyfiyyətli şəkildə çatdırılmasını təmin etmək və köməkçi infrastrukturdan yararlanmaq məqsədilə yeni enerji bloklarının köhnə elektrik stansiyalarında inşa edilməsi qərara alındı. Bu qəbildən və Abşeron yarımadasında generasiya güclərindən ən önəmlisi olan “Şimal” elektrik stansiyasının (ES) 400 MVt-lıq enerji blokunda cari ilin 11 ayı ərzində 1 milyard 936 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Bu isə proqnozdan 6,6 milyon kilovatsaat çoxdur.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə deyilir.
Mənbənin məlumatına görə, cari ilin ötən ayında isə burada 214,3 mln. kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da aylıq proqnozdan 260 min kilovatsaat artıqdır.
Mənbə bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək digər texniki göstəricilərin də yüksək olduğunu bildirdi.
Qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, bu enerji blokunda da təmir-təftiş işləri aparılmışdır. Buraya müxtəlif təyinatlı iş prosesləri ilə əlaqədar istismar edilən nasoslarda, ən əsası isə yüksək təzyiqli işəburaxma nasoslarında, qaz təmizləyici, qızdırıcı və kompressorlarında, hava təmizləyici sistemlərdə aparılmış müxtəlif təyinatlı təmir işləri, generatorların təftişi və təmiri daxildir.
Məlumat üçün bildirək ki, “Şimal” ES MMC-də sayca ikinci 409 MVt-lıq enerji blokunun tikintisinə də start verilib. Mənbədən əldə etdiyimiz məlumata əsasən qeyd edək ki, ikinci enerji blokunun istifadəyə verilməsindən sonra ES-in gücü iki dəfə artırılaraq 809 MVt-a çatdırılacaq.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda müxtəlif növ transformator və yağ çənləri üzərində quraşdırılmış su ilə avtomatik yanğınsöndürmə, həmçinin yanğın xəbərverici sistemləri əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.

REPAIR – INSPECTION WORK IS ALSO IMPLEMENTED AT “SHIMAL” PP
After repair of the state independence, it  was decided about construction of new generation power, by the way, construction of thermal power plant. As we know a big part of the republic consumer and the main production object is Absheron   peninsula. More than of the state electric energy is produced by this region. Construction of new energy blocks at old power plants was decided in order to deliver  fuel in much more quality way and use of subsidiary infrastructure. More than 1 milliard 936 million kWh electric power was produced at “Shimal power plant” during 11 months of the current year. And it is 6,6 million kWh more than predicted.
It was noted in the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
As the source informed, about 214,3 million kWh electric power was generated during last month of the current year and it is 260 thousand more than predicted.
Under the information given by the source, all these carried out measures make opportunity for appreciating of high results of  technical indicators.
Lets` noted that, repair – inspection work was implemented there as at other energy objects. Different setting repair work of pumps, gas clean equipments, compressors, inspection and repair of the generators are belonging to these type of measures.
Lets` also noted that, construction of the second energy block by 409 MW is started at “Shimal” PP LLC. Under other information given by the source, power of PP  will be two times increased and achieved to 809 MW after put into operation of the second energy block.
By the way, fire safety is in the center of the attention there as at other enterprises. So that, fire pumps were controlled in order to supply fire safety and discovered indispositions were eliminated. At the same time, automatic fire extinguisher with water, constructed on the different type transformers and oil vats, at the same time fire gave information systems were capital repaired and put into normal work regime.  Beside all of them, against accident trainings are carried out for the workers.