“Xırdalan Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) xidməti ərazisinə Xırdalan şəhəri, Kənd Xırdalan, Masazır qəsəbəsi, Qobu, Hökməli, Müşfiqabad, "At yalı", Qobustan kəndi, Çaylı, Pirəküşkül və "Quşçuluq" yaşayış məntəqələri daxildir. Şəbəkə ümumilikdə 42700-ə yaxın abonentə xidmət göstərir. Bundan təxminən 40 minə yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupuna aiddir. Həmin qrupa daxil olan abonentlərin 3800-dən çoxu qaçqın və məcburi köçkündür.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkə üzrə payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində xeyli iş görülüb. Zərurət yaranan ərazilərdə transformatorlar dəyişdirilib. 10 transformator daha güclüsü ilə əvəzlənib. Masazır kəndində 4, Qobuda 3, Hökməlidə 2, "At yalı" yaşayış massivində 1 transformator təmir edilib. Xırdalan şəhəri daxilində olan transformatorlar isə təftişdən keçirilib və onlara yağ əlavə olunub. Şəhərin mərkəzi hissəsində yerləşən 2 saylı mərkəzi paylayıcı məntəqədə də ciddi işlər görülüb.
Qeyd edək ki, elektrik verilişi xətlərində naqillərin təzələnməsi də görülən işlər sırasındadır. 10 kilovoltluq “YDM” hava xəttində 1500 metrə yaxın AS markalı naqildən istifadə olunub. Həmçinin "Masazır" hava xəttində də əhəmiyyətli işlər aparılıb. Ərazinin SİP kabellə təminatı əsasən həyata keçirilib. Sayğaclaşdırma isə 90 faizə yaxın təşkil edir və bu sahədə işlər davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, digər şəbəkələrdə olduğu kimi, burada da elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları mövcuddur. Lakin belə halların aradan qaldırılması üçün reydlər aparılır və tədbirlər görülür. Cari ilin noyabr ayı ərzində 20-dən çox abonentə qarşı itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyərinin bərpası ilə əlaqədar akt tərtib olunub.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, xidməti əraziyə daxil olan sahələr arasında istehlakçıların artım tempinin yüksək olduğu Masazır qəsəbəsinin inkişafı daha sürətlə gedir. İndiyə kimi ərazinin elektrik enerjisi ilə qidalanması əsasən 110 kV-lik "Ə.Vahid" xətti vasitəsilə həyata keçirilir. Lakin məsafə uzaqlığı nəzərə alınaraq, ərazinin enerji təchizatının bu yaxınlarda tikilib istismara verilmiş 110 kilovoltluq "Masazır" yarımstansiyası vasitəsilə həyata keçirilməsi planlaşdırılır. Bu da şübhəsiz ki, ərazinin enerji təminatının daha da yaxşılaşmasına və dayanıqlığın yüksəlməsinə əhəmiyyətli təsirini göstərəcəkdir.

INCREASING OF STABILITY IS NECESSARY
Khirdalan city, Village Khirdalan, Masazir settlement, Gobu, Hokmeli, Mushfigabad, At yali, Gobustan, Chayli, Pirekushkul and Gushchulug settlements are included to Khirdalan Electric Network. The network is serviced about 42700 subscribers. Approximately 40 thousand are belonging to people consumer group. More than 3800 of these subscribers belonging to the network are refugees.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of Azerenergy JSC, much work was implemented under the network in the line of preparation to autumn – winter season. The transformers were changed where necessary. Ten transformers were substituted with much more powerful ones. For transformers at Masazir, 3 at Gobustan, 2 at Hokmeli and 1 at At Yali settlement were repaired. The transformers were inspected and oil was added at Khirdalan city. Serious work was implemented at central distribution center number 2 at the center of the city.
Lets` noted that, renewing of conductors are also included to these type of work. About 1500 m AS marked conductor was used at YDM TL by 10 kV. At the same time, important work is implemented at Masazir TL. Supplying of the territory with SIL type cable is mainly carried out. Metering work is about 90 % and work in the line of it is continued.
Lets` also noted that, illegal use of electric power is also observed there as at other networks. But relevant spot – checks are implemented in the line of preventing of these type of situations. The statements were drawn up about more than 20 subscribers for restoring of use value of loosed electric power during November of the current year.
As the source informed, development of Masazir is growing up. Feeding of the territory with electric power is mainly carried out with A. Vahid line by 110 kV. But energy supply of the territory is planned with Masazir s/s by 110 kV. And will make opportunity for improving of energy supply of the territory and increasing of stability.