“GƏNCƏ”DƏ DAYANIQLIQ DAHA DA ARTIRILIR
Cari ilin son üç ayı ərzində yerinə yetirliən təmir-bərpa işləri “Gəncə” REŞ-in balans mənsubiyyətində fəaliyyət göstərən yuxarı gərginlikli avadanlıqlardan da yan keçməyib.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumatda belə deyilir.
Məsələn, 330 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasındakı eynigərginlikli 2-ci “Samux” hava elektrik verilişi xəttinin hava açarının eleqaz tipli açarla əvəz edilməsi və cərəyan transformatorunun dəyişdirlməsi buna bariz nümunədir.
Mənbədən 330 kV-lik 5-ci “Mingəçevir” hava elektrik verilişi xəttinin hava açarının da eleqaz açarı ilə dəyişdirilməsi və cərəyan transformatorunun yenisi ilə əvəz edilməsi bildirilir. Eyni zamanda burada 2 saylı avtotransformatorun hava açarı da eleqaz tipli açarla əvəz edilmişdir.
Paralel olaraq 110/35/6 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasında 1-ci “Quşçuluq” hava xəttinin xətt ayrıcısı dəyişdirilmiş, 1 və 2-ci 25 meqavoltamperlik transformatorun yağ açarları vakuum açarla əvəz edilmişdir. Müəssisənin balans mənsubiyyətindəki “Zəyəm” yarımstansiyasında da analoji tədbir işləri uğurla aparılıb. Belə ki, bu enerji obyektində 16 meqovatlıq transformator 25 meqovatlıqla əvəz edilmiş və dayanıqlıq daha da artırılmışdır.
Müvafiq tədirlər “Poylu” və “Ağstafa” hava elektrik verilişi xətlərində və “Üzgüçülük” yarımstanisyasında icra edilib. Belə ki, bu enerji obyektlərindən abonentlərə verilən enerjinin dayanıqlığı daha da artırılmışdır.
Qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik və ondan yuxarı hava elektrik verilişi xətləri üzrə 740-dan artıq izolyator, müxtəlif sayda elektrik dayaqları, 200 metrə yaxın elektrik naqili dəyişdirilimişdir. Eyni zamanda 78,5 kilometrə yaxın xəttdə əsaslı təmir işləri aparılmışdır.
Bütün bu tədbirlərə baxmayaraq bütün enerji obyektlərində, o cümlədən “Gəncə” REŞ-də yenidənqurma işləri energetiklərin gündəlik iş rejiminin əsas hissəsini təşkil edir və bu işlər mütəmadi olaraq davam etdirilir.

THE STABILITY IS MUCH MORE INCREASED IN “GANJA REN”
Repair – restoration work is also implemented at the equipments of “Ganja” REN during last three months of the current year.
It was noted in the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC.
Changing of the transformers and substituting of air circuit breaker with new one at the V “Mingachevir” TL by 330 can be the example for it. At the same time, air circuit breaker was substituted with insulating gas breaker at auto transformer number 2.
Line disconnector was changed at the I “Gushchulug” TL of Ganja s/s by 110/35/6 kV, oil circuit breaker of the I and II transformer by 25 MVA were substituted with vacuum breakers. Analogical measures were carried out at “Zeyem” s/s belonging to the enterprise. So that, the transformer by 16 MW was substituted with the transformer by 25 MW at this energy object.
Relevant measures were executed at “Poylu” and “Aghstafa” TL and at “Uzguchuluk” s/s. So that, stability of energy, transmitted to subscribers by energy objects was much more increased.
Lets` noted that, more than 740 insulators, different powered stands, about 200 m conductors were changed according to TL by 35 kV and more belonging to the balance. At the same time, about 78,5 km line was capital repaired.
Beside all carried out work, the main part of work regime of power engineering specialists is arranging reconstruction work at Ganja REN. And these type of work is constantly continued.