İstehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirilən reydlər zamanı sayğacdan kənar xətt vasitəsilə elektrik enerjisindən istifadə edilməsi, sayğacın üst və ya alt qapaqlarına müvafiq dövlət qurumları tərəfindən vurulmuş möhürlərin pozulması, baxış şüşələrinin sındırılması və digər pozuntu hallarına rast gəlinir.
Beyləqan elektrik şəbəkəsindən (EŞ)  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  cari ilin noyabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 20-dən artıq istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 188,4 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 11,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 13 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 11 ayı ərzində isə burada 235-ə yaxın qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 994,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 59,7 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 53 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Sabirabad EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, burada cari ilin noyabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 155-dən artıq istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 1 milyon 144,3 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 68,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin xidməti ərazisində cari ilin 11 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 1290-dan artıq qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuşdur. Nəticədə 8 milyon 321,8 min  kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 499,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 23 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbələrdən qayda pozuntularının istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən onu da bildirək ki, ən çox qayda pozuntusu  məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.

Use of electric power with the edge line, breaking of view glasses and the seals on up and down covers of the meters and other indispositions were observed during carried out spot – checks.
According to the information given by “Beylagan” electric network (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of more than 20 consumers were discovered at the enterprise territory in November of the current year. Discovered violations of rule were relevantly acted and more than 113 00 manat use value of more than 188 4 00 kWh loosed electric power was restored. More than 13 % of his sum was repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 235 infringements were discovered during 11 months of the current year. As a result of it, about 597 00 manat use value of more than 9941 00 kWh loosed electric power was restored. More than 53 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Sabirabad” EN, the defects were discovered at the meter complete of 155 consumers during carried out spot – checks, in November of the current year. And more than 686 00 manat use value of about 1 million 1443 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during the accounting period.
It should be noted that, 1290 violations of rule were discovered at above mentioned territory of the enterprise during 11 months of the current year. As a result of it, more than 4993 00 manat use value of more than 8 million 3218 00 kWh loosed electric power was restored. About 23 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.