“SİYƏZƏN” YARIMSTANSİYASININ GÜCÜ ARTIRILIR
Respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatında “Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsi” (REŞ), həmçinin onun strukturuna daxil olan elektrik şəbəkələrinin özünəməxsus yeri və rolu var. 2011-ci ilin son üç ayında da kollektiv tədbirlər planı üzrə nəzərdə tutulan işlərin lazımi səviyyədə icra olunması üçün bütün səy və bacarığını səfərbər etmişdir.
REŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Xaçmaz” yarımstansiyasında 1 saylı 25 MVA-lıq, 2 saylı 16 MVA-lıq transformatorlar təmir edilmiş və 1 saylı transformatorun 110 kV-lik cərəyan transformatoru və həmin bu yarımstansiyanın eynigərginlikli I və II sistem şinində isə gərginlik transformatoru yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda burada 10 kV-lik bir neçə xəttin yağ açarı isə vakuum açarla əvəzlənmişdir.
Qeyd edək ki, analoji təmir işləri “Siyəzən” yarımstansiyasında da həyata keçirilib. Hazırda burada 2 saylı 20 MVA-lıq transformatorun 31,5 MVA-lıq transformatorla əvəz olunması işləri həyata keçirilir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yarımstansiya xidmətinin işçiləri tərəfindən “Xudat”, “Şabran”, “Quba”, III “Beynəlmiləl” və digər bir neçə yarımstansiyada da müxtəlif gücdə olan transformatorlar təmir edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövr ərzində xətt xidmətinin işçiləri tərəfindən 330 kV-lik EVX-də 60 ədəd, 110 kV-lik EVX-də 580-dən çox, 35 kV-lik EVX-də isə 100-ə yaxın izolyatorlar yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Xudat-Yalama” EVX-də 2 ədəd travers və eyni sayda artırma dəyişdirilmiş, 35 kV-lik “Quba-Qusar” EVX-də 2 ədəd ağac anker dayaq metal anker dayaqla, eyni fərginlikli “Əcəxur” EVX-də isə 3 ədəd anker və 2 ədəd aralıq ağac dayaqlar da yeni metal anker dayaqlarla əvəz olunmuşdur.
Yeri gəlmişkən, 330 kilovoltluq "Xaçmaz" hava xəttində 227-234-cü dayaqlarda əlavə izolyator zənciri asmaqla şleyflərin güclü küləklər nəticəsində gövdəyə yaxınlaşması ilə əlaqədar baş verə biləcək qəza hallarının aradan qaldırılmasının da qarşısı alınmışdır. Son dövrlərə kimi qeyd olunan xətdə hər hansı ciddi qüsur olmayıb. Yalnız son dövrlər tez-tez müşahidə olunan anomal hava şəraiti bəzi qüsurların tezliklə aradan qaldırılması zərurətini ortaya qoyub. Görülən işlərin müsbət nəticəsi olaraq deyə bilərik ki, bundan sonra baş verə biləcək təbii fəlakətlərin həmin xətt üçün ciddi fəsadlar törətməsi minimum həddə düşüb.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda yanğınsöndürmə postları müvafiq ləvazimatlarla təmin olunmuş, həcmi 50 kub metr olan qəza yağ tutumu və su hovuzları tikilmiş, əlavə su xətləri çəkilmiş və kabel kanalları yenidən quraşdırılmışdır. Eyni zamanda ərazi quru otlardan da təmizlənmişdir.

POWER OF “SIYAZAN” S/S IS INCREASING
“Khachmaz Regional Electric Network” (REN) and electric networks belonging to its structure take the main part in electric supply of northern regions of the republic. The collective are assiduously try to execute the measures plan in necessary level.
According to the information given by REN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the transformer number 1 by 25 MVA and number 2 by 16 MVA were repaired, current transformer by 110 kV and voltage transformer at the I and II the same tensioned  system tire-cover were substituted with new one at “Khachmaz” s/s by 110 kV. At the same time, oil circuit breaker at some lines by 10 kV were substituted with vacuum breaker.
Lets` noted that, analogical measures are also implemented at “Siyazan” s/s. At present, substituting of the transformer number 2 by 20 MVA with the transformer by 31,5 MVA are carrying out.
As the source inform, different powered transformers were repaired and put into normal work regime at “Khudat”, “Shabran”, “Guba”, the III “Beynelmilel” and at other s/s.
It should be noted that, 60  insulators at TL by 330 kV, more than 580 insulators at TL by 110 kV, about 100 insulators at TL by 35 kV were substituted with new ones. At the same time, 2 traverses and the same numbered porch were changed at “Khudat – Yalama” TL by 110 kV, 2 wooden anchors were substituted with metal ones at “Guba – Gusar” TL by 35 kV, 3 anchors and 2 wooden mid stands were substituted with metal anchor stands at “Ajakhur” TL.
By the way, the accidents are prevented at the 227 – 234 stands of “Khachmaz” TL by 330 kV. There was no observed any serious defects at the line during last period. But anomaly  climate condition observed during last period makes necessity for preventing of some indispositions.  As a result of carried out measures the number of natural calamity was decreased to minimum.
Lets` also noted at the end that, fire safety is also in center of the attention there. So that, fire extinguisher posts were supplied with relevant accessories at the s/s, 50 cubic meter accident oil capacious and water reservoir  were constructed, additional water lines were installed and cable canals were reconstructed. At the same time the territory was cleaned of dry grass.