ƏHƏMİYYƏTLİ İŞLƏR GÖRÜLÜB
Son dövrlər “Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Rayonun elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər həyata keçirilib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenrerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkədə istismarın keyfiyyətini daha da yüksəltmək üçün rayonun enerji təsərrüfatında plana uyğun olaraq bir sıra mühüm işlər həyata keçirilib. O cümlədən, 10 və 0,4 kV-lik xətlərdə 370-dən artıq dayaq yenisi ilə əvəz edilib. Həmçinin xətlərdə 370 izolyator dəyişdirilib. 30 transformator məntəqəsində müxtəlif güclü transformator təmir olunub. Həmçinin 7 ədəd transformator məntəqəsi yeni KTM tipli transformator məntəqəsi ilə əvəz olunub. Bundan başqa, 110 KV-lik "I Lənkəran" yarımstansiyasında 20 MVA-lıq, 35 kV-lik "Liman" yarımstansiyasında 10 MVA-lıq, eynigərginlikli "Sinovli" və "Xanbulan" yarımstansiyalarının hər birində isə 2,5 MVA-lıq transformatorlar təmir olunub.
Qeyd edək ki, şəbəkənin xidməti ərazisində digər mühüm işlər də həyata keçirilib. Belə ki, 110 kV-lik "Masallı-Lənkəran - 2" hava xəttində 6 dayaq təmir olunub, 110 kV-lik "Masallı-Lənkəran - 1" hava xəttində isə 66 ədəd izolyator dəyişdirilib. Bundan başqa, 35 kV-lik "Boradigah-Sinovli" hava xəttində 200 metr naqil, 10 kV-lik hava xətlərində 860 metr, 0, 4 kV-lik hava xətlərində isə 1400 metr naqil yenisi ilə əvəz olunub.
“Son illər ölkənin elektrik energetika sektorunda müasir texnologiyaların tətbiqi geniş vüsət alır. Elektrik enerjisindən istifadə zamanı uçotun dəqiq aparılmasına və ödənişlərin tam təmin olunmasına imkan yaradan smart-kart tipli sayğacların tətbiqi belə yeniliklərdəndir” – deyən mənbə onu da vurğuladı ki, Lənkəran şəhərində kart tipli sayğacların quraşdırılması artıq yekunlaşıb və bu yeniliyin tətbiqi müsbət nəticələr verməkdədir. Hazırda 0,4 kV-lik xətləri SİP kabellə əvəz edilən rayonun Digah və Şilavar kəndlərində də smart-kart tipli saygaclar quraşdırılacaq.

SIGNIFICANT MEASURES WERE IMPLEMENTED
Carried out work at “Lankaran Electric Network” (EN) give its positive results during last period. Important measures were carried out in the line of improving of the region electric energy.
According to the information given by above mentioned enterprise to the Press –release of “Azerenergy” JSC, some significant measures were implemented at the region energy economy for much more increasing of exploitation level at the network. By the way, more than 370 stands were substituted with new ones at the lines by 10 and 0,4 kV. At the same time, 370 insulators were changed at the lines. Different powered transformers were repaired at 30 transformer points. Seven transformer points were substituted with CTP type transformer points. Beside it, the transformer by 20 MVA at the I “Lankaran” s/s by 110 kV, transformer by 10 MVA at “Liman” s/s by 35 kV, transformers by 2,5 MVA at the same tensioned “Sinovlu” and “Khanbulan” s/s were repaired.
Lets` noted that, other important measures were also implemented at the network. So that, 6 stands were repaired at “Masalli – Lankaran – 2” TL by 110 kV, 66 insulators were changed at “Masalli – Lankaran – 1” TL by 110 kV. 200 m cable at “Boradigah – Sinovlu” TL by 35 kV, 860 m at TL by 10 kV, 1400 m cable at TL by 0,4 kV were substituted with new one.
Applying of modern technology is enlarging at the state electric energy sector during last years. Installing of smart - card type meters is one of these type of innovations. Installing of smart - card type meters is getting over at Lankaran and these type of innovation give its positive result. At present, smart - card type meters will be installed at Dighah and Shilavar villages where the lines by 0,4 kV were substituted with SIL type ones.