CİDDİ İRƏLİLƏYİŞ VAR
Lerik rayonunun  elektrik enerjisi ilə təchizatı sahəsində vəziyyətin qənaətbəxş olması son illər rayonun elektrik təsərrüfatında görülmüş əsaslı və cari təmir işləri ilə də bağlıdır.
“Lerik Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik hava xəttində müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüş, o cümlədən 10 ədəd dayaq əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 10-0,4 kV-lik hava xəttində də nəzərəçarpacaq təmir işləri görülmüş, 185 ədəd ağac dayaq, 10 kilometr naqil, 120 ədəd izolyator dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, rayonun Kincivo kəndində sürüşmə nəticəsində 10 kV-lik hava xətti sıradan çıxmışdı. Həmin sürüşmə zonasında 2,5 kilometr uzunluğunda 10 kV-lik yeni xətt çəkilərək, cari ilin noyabr ayının sonunda istifadəyə verilmişdir. Bundan başqa, 12 kənddə 10/0,4 kV-lik transformator əsaslı təmir edilib, 10 kənddə isə 10/0,4  kV-lik transformator yenisi ilə əvəz olunub. Elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədi ilə yarımstansiyalarda da təmir işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, Lerik şəhəri, Hrami və Mastayıl kəndlərində smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması nəticəsində ötürücü və paylayıcı avadanlıqların  ifrat yüklənmə nəticəsində sıradan çıxması halları minimuma enib.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, qış mövsümü ilə əlaqədar iş qrafikinə müvafiq qaydada bərpa işləri həyata keçirilib: dayaqlar təmir edilib, xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənib. İstismarın keyfiyyətini daha da yüksəltmək üçün rayonun enerji təsərrüfatında plana uyğun olaraq bir sıra mühüm işlər davam etdirilir.

SERIOUS PROGRESS IS OBSERVED
The situation is satisfactory at Lerik region as a result of carried out capital and maintenance repair work during last years.
According to the information given by “Lerik Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at TL by 35 kV belonging to the enterprise balance, by the way, 10 stands were capital repaired. At the same time, repair work was also operated at TL by 10 – 0,4 kV, 185 wooden stands, 10 km conductor, 120 insulators were changed.
Lets` noted that, TL by 10 kV was put out of service as a result of sliding at Kinjivo village of the region. New line by 10 kV in 2,5 km length was installed at the sliding territory and was put into operation at the end of the current year. Beside it, the transformer by 10/0,4 kV was capital repaired at 12 villages, the transformer by 10/0,4 kV was substituted with new one at 10 villages. Repair work was also carried out at s/s in order to supply the stability.
By the way, out of service situations were decreased to minimum at transmission and distribution equipments as a result of construction of smart – card type meters at Lerik, Hrami and Mastayil villages.
As the source informed, relevant restoration work were carried out in accordance to winter season: the stands were repaired, the territory was cleaned of green grass. Some significant measures were continued for much more increasing of exploitation level at the region energy economy.