Enerjitəchizatı müəssisələrinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha da dayanıqlı və keyfiyyətli şəkildə ödənilməsi məqsədilə həyata keçirilən təmir işləri uğurla davam etdirilir. “Şəmkir SES Silsiləsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, həmişə olduğu kimi ötən ilin son üç ayında da avadanlıqlara texniki xidmət hər iki stansiyada işbilən və bacarıqlı mütəxəssislərimiz tərəfindən aparılmışdır. Xidmətlər yerli və zavod təlimatlarının tələblərində göstərilmiş normada icra olunmuşdur. Bütün avadanlıqlar diqqətdə saxlanılır.
Qeyd edək ki, sözügedən dövr ərzindəŞəmkir” SES-də açıq paylayıcı quruluşda 330 kV-lik hava açarları müasir tipli eleqaz açarlarla əvəz edilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, 2 saylı hidroaqreqatda orta təmir işləri aparılmış və işə qoşulmuşdur. Hazırda işdə olan ümumi gücü 380 MVt təşkil edən 2 hidroaqreqat hazırda saz vəziyyətdədir.  Bununla yanaşı, kran təsərrüfatında olan 5 ədəd kətilli və 2 ədəd körpülü kranlar da saz vəziyyətdədirlər. Ümumilikdə, 13 transformator, 330-110 kV-luq 12 ədəd hava açarları, 12 ədəd kompressor qurğuları profilaktik yoxlamalardan keçirilmiş, hazırda normal vəziyyətdədirlər. Ümumiyyətlə, hazırda SES-də olan avadanlıqlarda, qurğularda təmir işləri profilaktik yoxlamalar davam etdirilir.
“Yenikənd” SES-də cari ilin son üç ayı ərzində hər birinin gücü 37,5 MVt olan 4 ədəd hidroaqreqatlardan 1 və 2 syalı hodroaqreqatda orta təmir işləri aparılmış, digər iki hidroaqreqatda isə cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda hidroaqreqatlar saz vəziyyətdədirlər. Digər avadanlıqlarda isə təmir işləri qrafikə uyğun davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, burada işdə olan 2 ədəd kətilli və bir ədəd körpülü kran, 5 ədəd 110 kV-luq qaz açarları, 12 ədəd müxtəlif güclü transformatorlar saz vəziyyətdədirlər.

Carried out repair work in order to meet the requirements of energy supply enterprises with quality and stabile electric power is successfully continued. According to the information given by “Shamkir” HPP Chain to the Press – release of “Azerenergy” JSC, the equipments were technically serviced at both power plants by skilful and efficient specialists. The services were executed with the demands of local and plant directions. All the equipments are in the center of the attention.
Lets` noted that, air circuit breakers by 330 kV were substituted with modern type insulating gas breakers at “Shamkir” HPP.
As the source informed, mid repair work was carried out at hydro unit number 2 and was put into operation. At present, 2 hydro units by 380 MW are in a good mending. Beside it, 5 stool and 2 bridge taps are in good repair. In general, 13 transformers, 12 air circuit breakers by 330 – 110 kV, 12 compressors were prophylactic checked and at present are in normal work regime. Prophylactic check are continued at the equipments and at installations of the s/s.
Lets` also noted that, 2 stool and 1 bridge taps, 5 gas breakers by 110 kV, 12 different powered transformers are in good repair.
By the way, at present, both of the power plants are operated in accordance to the dispatch graphic.
It should be noted at the end that, fire safety is also in the center of the attention there as at other energy objects and they were supplied with against fire accessories.