PAYLAYICI ELEKTRİK ŞƏBƏKƏLƏRDƏ TƏMİR DAVAM EDİR
İstehlakçıların elektrik enerjisinə olan tələbatını tam və keyfiyyətli şəkildə ödəmək, o cümlədən texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanılması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması məqsədilə Regional Elektrik Şəbəkə (REŞ) müəssisələrində mühüm addımlar atılır. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər istehlakçılara verilən elektrik enerjisinin keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmağa, elektrik verilişi xətlərində texniki itkiləri azaltmağa imkan yaratmışdır.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Göranboy elektrik şəbəkəsindən” (EŞ) daxil olan məlumata görə, bu enerji təsərrüfatında da yenidənqurma işlərinin aparılması sayəsində müasir dövrün tələbləri ilə uzlaşan mütərəqqi texnologiyalardan istifadə olunması istiqamətində məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Belə ki, 10 kV-luq II “Şəhər”, “Todan”, I “Hüsənli” və digər hava xətlərində (HX) aparılmış təmir və yenidənqurma işləri nəticəsində ümumilikdə, uzunluğu 24 kilometrdən artıq xətt və 20 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin (EVX) isə 11 kilometrindən artıq hissəsində təmir işləri həyata keçirilmiş və 9 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan transformator məntəqələrində (TM) də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Təmir kampaniyası 43 ədəd TM-i əhatə etmiş və bundan əlavə 14 transformator təmir edildikdən sonra yenidən sxemə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı sayğac uçot komplektinə nəzarəti gücləndimək məqsədilə 760 ədəd yeni syğac quraşdırılmışdır.
Göyçay EŞ-dən əldə edilən məlumatda isə bidirilir ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid 10 və 0,4 kV-lik xətlərdən olan 1-ci “Quşçuluq”, “Broyler”, V “Şəhər” və digər xətlərdə aprılmış təmir işləri zamanı həmin bu xətlərin 64 kilometrdən artıq hissəsi və xeyli sayda izolyator dəyişdirilimiş, eyni zamanda 10 kV-lik V “Şəhər” HX-nin qabariti bərpa edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 54 dayaq yenisi ilə əvəz edilmişdir. Həmçinin xeyli sayda da travers quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, şəbəkəsinin əməkdaşları tərəfindən rayonun müxtəlif ərazilərində - “İncə”, “Potu” və digər ərazilərdə yerləşən bir sıra TM-lərin ətrafı çəpərlənmiş, 50-dən artıq TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, 13 ədəd transformator əsaslı təmir edildikdən sonra yenidən sxemə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı, yenidənqurma və təmir işləri zamanı 235-dən artıq yeni sayğac quraşdırılmış, 135 ədəd sayğac isə  dəyişdirilmişdir.

REPAIR WORK IS CONTINUED AT DISTRIBUTION ELECTRIC NETWORKS
Important steps are taken at the enterprises of Regional Electric Networks (REN) in order to supply the consumers with quality and whole electric power, by the way, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses. Carried out purposeful measures make opportunity for much more improving of electric power quality, decreasing of technical losses at TL.
According to the information given by “Goranboy electric network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, purposeful measures are implemented in the line of use of progressive technologies owing to carrying out of reconstruction work. So that, repair work was implemented at the II “Sheher”, “Todan”, the I “Husenli” TL by 10 kV and at other TL, totally more than 24 km line and 20 stands were substituted with new ones as a result of reconstruction work. At the same time, repair work was carried out at more than 11 km part of TL by 0,4 kV and 9 stands were substituted with new ones.
Lets` noted that, different setting repair work were implemented at the transformer points (TP) belonging to above mentioned enterprise. Repair work was surrounded 43 TP and 14 of the transformers, after repair process, was again connected to the scheme. Beside all of that 760 new meters were constructed in order to strengthened supervision to meter account complete.
Under the information given by “Goychay” EN, during repair work of the I “Gushchulug”, “Broyler”, V “Sheher” and other TL from the lines by 10 and 0,4 kV, more than 64 km of these lines and a lot of insulators were changed, at the same time, clearance of the V “Sheher” TL by 10 kV was repaired. Beside all of them, 54 stands were substituted with new ones. At the same time, a lot of traverses were constructed.
Lets` also noted that, more than 50 TP were repaired, surround of some TP was fenced at the territory of “Inja”, “Potu” and at other territories, after capital repair work of 13 transformers were connected to scheme. More than 235 new meters were constructed, 135 meters were changed during reconstruction and repair work period.