Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi, “Bağlar” və “Xızı” EŞ-lərinin əməkdaşları tərəfindən də elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
Bağlar EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  2011-ci ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 66 istehlakçının (bunun 65 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna məxsusdur) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 162,5 min  kilovatsaata yaxın (bunun 162,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 9,7 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 13 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2011-ci il ərzində isə burada aşkar edilmiş 650 qayda pozuntusuna (bunun 600 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna məxsusdur) görə 3 milyon 27,1 min kilovatsaata yaxın (bunun 2 milyon 262,4 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 181,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 88 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Xızı EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, ötən il ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 90-a yaxın istehlakçının (bunun 65 ədədi məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna məxsusdur) elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 394,6 min kilovatsaata yaxın (bunun 226,9 min kilovatsaata yaxını məişət abonenti (əhali) istehlakçıları qrupuna aiddir)  itirilmiş elektrik enerjisinin 23,6 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində hesabat dövründə həmin bu məbləğin 83 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

THE SPOT – CHECKS GIVE RESULT
Illegal use of electric power is prevented in time by the collaborators of “Baghlar”  and “Khizi” EN and relevant measures are carried out about these consumers as at other electric networks.
According to the information given by Baghlar” EN to the press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 66 consumers were discovered (65 of them belongs to people consumer group) during carried out spot – checks in December, 2011. Discovered infringements were relevantly acted and more than 97 00 manat use value of about 1625 00 kWh ( more than 1621 00 kWh  belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 13 % of this sum was repaid during the account period.
Lets` noted that, 650 violations of rule (600 of them belongs to people consumer group) were observed during 2011 and more than 1816 00 manat use value of about 3 million 271 00 kWh (more than 2 million 2624 00 kWh  belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 88 % of this was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Khizi” EN, violations of rule of about 90 consumers were discovered (65 of them belongs to people consumer group) at the enterprise service territory during last year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 236 00 manat use value of about 3946 00 kWh (about 2269 00 kWh belongs to people consumer group) loosed electric power was restored. About 83 % of this was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.