“ŞƏKİ” REŞ : DAYANIQLIQ DAHA DA ARTIRILIB
Son vaxtlar "Şəki Regional Elektrik Şəbəkəsi"ndə həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində bölgənin enerji təsərrüfatında dayanıqlıq daha da artırılmışdır.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  elektrik enerjisi ilə təminatın möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə 10-6-0,4 kilovoltluq xətlərdə və 10/0,4 kilovoltluq  transformator məntəqələrində  əsaslı və cari təmir işləri aparılıb.
Məlumatda qeyd edilir ki, “Şəki” EŞ üzrə 10 kV-lik “İpək kombinatı”, “Kiş”, “Qoxmuq”, “Aydınbulaq”, “Göynük”, “Turan”, “Şorsu”, “Dəyirman”, “Baş Küngüt” və  “Baş Zəyzid” hava elektrik verilişi xətlərində son üç ayda aparılan təmir-bərpa işləri enerji ötürücü xətlərinin dayanıqlığını daha da artırmış və mövcud  iqlim hava şəraitinə hazır etmişdir.
Bundan əlavə rayonun 0,4 kV-lik xətləri üzrə də yenidənqurma işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Məsələn, Zəyzid, Dəhnə, Kiş, Vərəzət kəndləri və  Turan qəsəbəsində 2 kilometr məsafədən artıq EVX təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir. Eyni zamanda burada 30 ədəd transformator məntəqəsində də təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Analoji tədbirlər REŞ-in balans mənsubiyyətinə məxsus olan “Oğuz Elektrik Şəbəkəsi” üzrə də yerinə yetirilib. Qeyd edək ki, 10 kV-lik “Oğuz”, “Qumlaq”, “Xaçmaz” və “Qarabulaq” hava elektrik verilişi xətləri üzrə  6 kilometrə yaxın məsafədə təmir işləri reallaşıb.
Mənbənin bildirdiyinə görə, “Oğuz” EŞ üzrə 3 ay ərzində 18 ədəd 10/0,4 kilovoltluq transformator məntəqəsində  təmir işləri aparılmış və avadanlıqlar normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Müvafiq tədbirlərin “Qax” Elektrik Şəbəkəsində də aparıldığını bildirən mənbə qeyd edir ki, burada 10 kV-lik “Dəyirman”, “Qıpçaq”, “İlisu” və “Qorağan” hava elektrik verilişi xətlərində dayanıqlığın daha da artırılması məqsədilə müxtəlif təyinatlı təmir bərpa işləri görülmüşdür.  O cümlədən, sözügedən xətlərin ümumilikdə 15 kilometrə yaxın hissəsində əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik xətlərində 15 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir.
Elektrik şəbəkəsi üzrə son üç ay ərzində 10-a yaxın 10/0,4 kV-lik transformator məntəqəsində  təmir işləri yerinə yetirilib.
Sonda qeyd edək ki, reallaşdırılan ənənəvi təmir-bərpa işləri istehlakçıların mövcud iqlim şəraitində daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi istifadəsinə geniş imkan yaradır.

Stability was much more increased as a result of carried out purposeful measures at “Shaki Regional Electric Network” during last period.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were implemented at the transformer points by 10/0,4 kV and at the lines by 10 – 6- 0,4 kV in order to strengthened electric power supply.
As the source informed, carried out repair – restoration work during last three months was much more strengthened at “Ipek kombinati”, “Kish”, “Gokhmug”, “Aydinbulag”, “Goynuk”, “Turan”, “Shorsu”, “Deyirman”, “Bash Kungut” and “Bash Zeyzid” TL  by 10 kV under “Shaki” EN.
In additional, reconstruction work was successfully implemented under the lines by 0,4 kV. For example, more than 2 km distance of the TL   was repaired at Zeyzid, Dehne, Kish, Verezet villages and Turan settlement. At the same time, repair work were implemented at 30 TP.
Analogical measures were implemented at “Oghuz Electric Network” belonging to the balance. Lets` noted that, about 6 km distance was repaired at “Oghuz”, “Gumlug”, “Khachmaz” and “Garabulag” TL by 10 kV.
As the source informed, repair work was implemented at 18 TP by 10/0,4 kV under Oghuz EN during three months.
As the source informed, these type of measures was operated at “Gakh” EN and different setting repair work were implemented at “Deyirman”, “Gipchag”, “Ilisu” and “Goraghan” TL by 10 kV in order to strengthen electric power transmission. Capital and maintenance repair work were implemented at about 15 km part of above mentioned lines. At the same time, about 15 km of the line by 0,4 kV belonging to the enterprise balance was repaired.
Repair work was also implemented at about 10 TP by 10/0,4 kV.
It should be noted that, realized traditional repair – restoration work make opportunity for supplying of the consumers with much more quality and regular electric power.