REAL İŞ MÜSBƏT NƏTİCƏ DEMƏKDİR...
“Sumqayıt Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər enerji təsərrüfatlarında olduğu kimi, burada da 10-6-0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərində və yardımçı avadanlıqlarda son üç ay ərzində bir sıra təmir-bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilmişdir.
Bu tədbirlər REŞ-in balans mənsubiyyətində fəaliyyət göstərən “Yaşıldərə” və “Saray” hava elektrik verilişi xətlərində də uğurla aparılıb. Qeyd edək ki, Yaşıldərə yaşayış massivində yeni yaradılmış güc mərkəzinə 2000 metrdən artıq 10 kV-lik hava elektrik verilişi xətti (HEVX) çəkilmişdir.
Paralel olaraq 10 kV-lik "Saray-2” HEVX təmir edilmiş, 100 metrdən artıq məsafədə naqil quraşdırılımışdır. Elektrik enerjisi verilişinin dayanıqlığının daha da artırılması istiqamətində görülən işlərə 0,4 kV-lik yeni HEVX-lərin çəkilməsi və dayaqların quraşdırılması da daxildir. Bundan başqa 17-ci mikrorayon və 2-ci mikrorayon adlandırılan ərazilərdə də abonentlərin fasiləsiz enerji təminatına diqqət yetirilmiş, burada da müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri reallaşdırılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, həmişə olduğu kimi, məcburi köçkünlərimizin elektrik enerjisindən istifadəsinin daha da dayanıqlı təmin edilməsi diqqət mərkəzindədir. Belə ki, Ceyranbatan qəsəbəsində Doz-1 adlanan ərazidə məskunlaşmış məcburi köçkünlərə 500 metrdən artıq 0,4 kV-lik HEVX çəkilmişdir.
REŞ-in xidməti ərazisində fəaliyyət göstərən digər “Beton zavod” adlandırılan yaşayış massivində 400 kVA-lıq transformatorun təmir edilməsi və onun normal iş rejiminə gətirilməsi burada yaşayan abonentlərə enerji ötürülməsini daha da keyfiyyətli etmişdir.
Tədbirlər sırasına 10 kV-lik "Saray-3", "Saray-8" hava elektrik verilişi xətlərinin fiderlərinin əsaslı təmiri də daxildir. Burada 4 kilometrdən artıq elektrik naqili quraşdırılımışdır.
Ceyranbatan, 42-ci məhəllə, 12 və 17-ci mikrorayon, İnşaatçılar qəsəbəsi və Saray qəsəbəsində də analoji tədbirlər yerinə yetirlmişdir. Qeyd edək ki, adları sadalanan ərazi vahidlərində müvafiq olaraq SİP kabellərinin quraşdırlıması, transformatorların təmiri, yağ açarlarının dəyişdirlməsi işləri yerinə yetirilmişdir.
Ölkənin gözəl və tarixi ərazilərdindən biri olan Şamaxı şəhərinin və şəhərətrafı ərazilərinin elektrik enerjisi təchizatı da xüsusi diqqət mərkəzində olmuşdur. Mənbənin verdiyi məlumata görə, REŞ-in tərkibində fəaliyyət göstərən və şəhərin enerji təchizatında xüsusi rolu olan “Şamaxı” elektrik şəbəkəsi də xidməti sahəsindəki abonentləri fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin edir. Enerji obyektindən daxil olan məlumata görə son üç ay ərzində yerinə yetirilmiş yenidənqurma işləri enerji verilişinin stabilliyinə geniş imkanlar yaradıb.

REAL WORK GIVE POSITIVE RESULT …
According to the information given by “Sumgait Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair – restoration and reconstruction work were implemented at TL by 10 – 6 – 0,4 kV as at other energy economy during last three months.
These type of measures were carried out at “Yashiltepe” and “Saray” TL operating at the REN balance. Lets` noted that, more than 2000 m TL by 10 kV was installed at Yashiltepe living massif.
“Saray – 2” TL by 10 kV was also repaired, more than 100 m conductor was constructed. Installation of new TL by 0,4 kV and construction of the stands are belonging to carried out work in order to increase of the regularity of TL. In additional, without break electric power supply of the consumers of micro-district 17 and 2 are also in center of the attention. Different setting repair work were also implemented there.
Lets` noted that, supplying of refugees with regular and quality electric power is also in center of the attention. So that, more than 500 m TL by 0,4 kV was installed at Doz – 1 territory of “Jeyranbatan” settlement.
The transformer by 400 KVA was repaid and put into normal work regime at Beton zavod living massif.
Capital repair work of feeders of “Saray – 3”, “Saray – 8” TL by 10 kV was included to the measures plan. More than 4 km conductor was installed there.
Analogical work were implemented at Jeyranbatan, the 42 district, micro - districts 17, 2, Inshaatchilar and Saray settlements. Lets` noted that, installation of SIL type cables, repair of the transformers, changing of oil circuit breakers are these type of measures.
Electric power supply of Shamakhi and around territories is also under special center of the attention. As the source informed, Shamakhi electric network which plays the main role in electric support of the city is supplying the consumers with without break electric power. Implemented reconstruction work is making opportunity for stability of electric power transmission during last three months.