“AZƏRBAYCAN İES” 2011-CI ILI DƏ UĞURLA BAŞA VURDU
Ölkəmizin ən böyük enerji istehsalçısı olan Azərbaycan İES-in kollektivi proqnozlaşdırılmış plan tapşırıqlarına ötən ilin dekabr ayında da uğurla əməl ediblər. Stansiyada dekabr ayında 745 milyon 382 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunub ki, bu da nəzərdə tutulduğundan 382 min kilovat-saat çoxdur.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ötən il ərzində isə burada 6 milyard 289,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından təxminən 15 milyon kilovatsaat çoxdur.
Qeyd edək ki, enerji istehsalçıları həm şərti yanacağa, həm də elektrik enerjisinə qənaət ediblər. Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyətini davam etdirir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, ötən ilin IV rübündə 2 saylı tuneldə tikinti işləri aparılmış və hazırda da davam etdirilir. Belə ki, qidalandırıcı kanalda torpaq işləri görülür, kipləndirmə və çınqıl qatının yayılması işləri aparılır. 2 ədəd iki və üç keçidli şlyuzun birləşdiyi yerdə də müvafiq işlər davam etdirilir.
Yanğın təhlükəsizliyi ilə əlaqədar verilən məlumatda isə bildirilir ki, stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri dairəvi sxem üzrə yığılmış, nasosxana saz vəziyyətə gətirilmiş, avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri təftiş edilmiş, bütün istehsalat sexlərində əmıliyyat heyəti ilə yanğına qarşı əks-qəza məşqləri keçirilmişdir.

“AZERBAINJAN TPP” HAS SUCCESSFULLY COMPLETED 2011
The collective of Azerbaijan TPP which is the biggest energy producer in the country has successfully achieved plan tasks in December of last year. More than 745 million 382 thousand electric power was produced in December at the power plant and it is 382 thousand more than predicted.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 6 milliard 289,2 million kWh electric power was generated and it is approximately 15 million kWh more than predicted.
Lets` noted that, energy producers have saved not only conditional fuel but also electric power. As the source informed, the power plant is continuing its activity in accordance to the dispatch office.
Under the information given by the source, construction work has been carried out and at present continued at tunnel number 2 during the IV quarter of last year. So that, grounding, tighten work are operating at the feeding canal. Relevant work was implemented at two sluices.
According to the information given in accordance to fire safety, pump station is in good repair, automatic fire extinguisher systems were inspected, against fire trainings were operated at all production workshops.