KEYFİYYƏT YÜKSƏLİR, DAYANIQLIQ ARTIR
Cəlilabadin mərkəzində SİP kabellərin quraşdırılması əsasən yekunlaşıb. Smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə təxminən 95 faizi, qeyri-əhali istehlakçı qrupunda isə 60 faizi keçib. Bu da sərf olunan elektrik enerjisinin həcminin azalmasına və ödəniş faizlərinin yüksəlməsinə təsirini göstərib.
Rayon elektrik şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, yeni texnologiyaların tətbiq olunması prosesi genişləndikcə sərfiyyat aşağı düşür. Beləliklə, artıq yüklənmə səbəbindən avadanlıqların sıradan çıxması halları minimuma enir, dayanıqlıq artır.
Ötən il həyata keçirilən ən mühüm işlər haqqında məlumat verən mənbə bildirdi ki, 110 kilovoltluq "Cəlilabad-1" və "Şəhriyar" yarımstansiyalarında zəruri tədbirlər həyata keçirilib. "Ləkin" və "Cəlayir" yarımstansiyalarından çıxan 10 kilovoltluq hava xətlərinin dayaqları dəyişdirilib. Bununla yanaşı, 35 kV-lik "Göytəpə" yarımstansiyasından qidalanan 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində də əsaslı təmir işləri aparılıb. Görülən işlərə nümunə kimi zərurət yaranan yerlərdə yeni və daha keyfiyyətli xətlərin çəkilməsi, dəmir-beton dayaqların dibinin bərkidilməsi, dayaqların yeniləri ilə əvəzlənməsi və sairə göstərilə bilər. Bundan başqa, xeyli sayda transformator məntəqəsində də cari və əsaslı təmir işləri həyata keçirilib. Bəcirəvan kəndində isə transformator məntəqəsinə 630 KVA-lıq transformator quraşdırılıb.
Yeri gəlmişkən, 110/35/10 kilovoltluq əsas yarımstansiyalarda dispetçer məntəqələrinin yenidən qurulması və ya tikilməsi nəzərdə tutulur. Artıq bu istiqamətdə prosesə başlanıb.
Elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları barəsində mənbədən o da bildirildi ki, bu problem özünü hələ də kəskin şəkildə göstərir. Bunun da əsas səbəblərindən biri Cəlilabad rayonunun coğrafi baxımdan böyük əraziyə malik olmasıdır. Eyni zamanda, ərazinin böyük bir hissəsi dağlıqdır. Həmin hissələrdə əsasən açıq naqillərdən istifadə edilir və xətlər həyətlərdən keçir. Bu da çox zaman bəzi abonentlərin qeyri-qanuni müdaxilə yolu ilə elektrik enerjisindən istifadə etmələrinə zəmin yaradır. Lakin buna baxmayaraq, balans sayğacları üzrə hesabatlar əsasında ən çox itki olan xətlər aydınlaşdırılır. Günəşli və Alar kəndlərinin qidalandığı 110 kV-lik "Şəhriyar" yarımstansiyasından çıxan xətlər buna misaldır. Bu iki kəndin ümumi abonentlərinin sayı isə təxminən 2400-dür. Ay ərzində istehlak edilən elektrik enerjisi isə 2 milyon kilovat-saatdan çoxdur ki, bu da həmin kəndlərdə itki hallarının çox olmasından xəbər verir. Qeyd olunan amillər nəzərə alınaraq adları çəkilən iki kənddə şmart-kart tipli sayğacların quraşdırılmasına start verilib.
Mənbəyə istinadən sonda onu da qeyd edək ki, xətlərə müdaxilə edən abonentləri aşkarlamaq məqsədilə mütəmadi keçirilən reydlər səmərə verir. Energetiklər analoji tədbirləri davam etdirir və istehlakçılar arasında enerjidən səmərəli istifadə olunması ilə bağlı təbliğat işi aparırlar.

QUALITY AND STABILITY ARE INCREASED
Installation of SIL type meters was mainly completed. Construction of smart – card meters was 95 % achieved at constant people consumer group and 60 % at commercial group. And it makes influence for decreasing of used electric power value and increasing of payment percents.
According to the information given by region electric network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, as a result of enlarging of applying process of new technology use was decreasing.
Under the information given by the source, necessary measures were carried out at Jalilabad – 1 and Shahriyar s/s by 110 kV. The stands of TL by 10 kV coming out of “Lekin” and “Jelayir” s/s were changed. Beside it, capital repair work was carried out at TL by 10 kV feeding of “Goytepe” s/s by 35 kV. Installing of new and much more quality lines, fastening of iron – concrete stands, substituting of the stands with much more quality ones are included to the list of carried out work. In additional, capital and maintenance repair work were operated at a lot of transformer points. The transformer by 630 KVA was connected to transformer point at Bajiravan village.
By the way, reconstruction and construction of dispatch points are intended at the main s/s by 110/35/10.
According to the information given by the source informing about illegal use of electric power, this problem is active yet. One of the reason of this problem is big territory of Jalilabad region. At the same time, most of the territory is highland. Mainly open type conductors were used at these territory. And it makes opportunity for illegal use of electric power by the consumers. The lines coming out of “Shehriyar” s/s by 110 kV feeding of Guneshli and Alar villages can be the example for most loss lines. Total number of subscribers of both villages is 2400. More than 2 million kWh electric power was produced there during a month. Construction of smart – card type meters are started at two noted villages.
Lets` also noted at the end that, constantly spot – checks are carried out in order to discover the subscribers interfered to the meter schemes. Analogical measures are continued.