Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsini, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ildə də davam etdirilir. Həyata keçirilmiş qabaqlayıcı tədbirlərin nəticəsi olaraq açılmaların sayı minimuma endirilib.
Xaçmaz Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2011-ci ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik “RTS”, I “Şəhər”, “Pivə zavod”, “Telestudiya” və digər xətlərdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 3,7 kilometrdən artıq AS markalı naqil və 145 ədəd izolyator yenisi ilə əvəz edilmiş, müxtəlif gərginlikli (10 və 0,4 kV-lik) EVX-lərin isə 59 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir. Eyni zamanda 19 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş və eyni sayda dayaqda isə təmir işləri aparılmışdır.
Qeyd edək ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10-0,4 kV-lik şəbəkələrdə texnoloji itkilərin azaldılması məqsədilə müəyyən edilmiş işlər sözügedən dövr ərzində də uğurla icra edilmişdir. O cümlədən, 10 kV-lik “Nizova” hava xəttindən (HX) qidalanan 250 KVA, eynigərginlikli II “Şəhər” HX-dən qidalanan 180 KVA transformatorlar yükə uyğun yeni transformatorlarla əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövr ərzində 24 ədəd komplekt transformator məntəqəsində (KTM) də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformatorlara xeyli miqdarda yağ əlavə edilmişdir.
Quba EŞ-dən əldə etdiyimiz məlumata görə, burada da ötən ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan paylayıcı şəbəkələrdə bir sıra mühüm işlər həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 35 kV-lik “Quba”, “Nasos”, “Kanal” və digər yarımstansiyalarda ümumilikdə sözügedən dövr ərzində 5 ədəd yağ açarı müasir tipli vakuum açarı ilə əvəz edilmişdir. Eyni zamanda 10 kV-lik “Küpçal” və “Qanköçürmə” HX-nin Qəçrəş yolu yaşayış massivindən keçən hissəsində 3 kilometr məsafədə yeni dəmir-beton dayaqlarla iki dövrəli tıkilərək istismara verilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, analoji yenidənqurma işləri 6 kV-lik 3 saylı fiderin Fətəli Xan və Memar Əcəmi küçəsindən keçən hissəsində də aparılmışdır. Eyni zamanda Xucbala kəndində Quba-Qusar magistral yolunun kənarında 2 kilometr məsafədə yeni 50 ədəd dəmir-beton dayaqlar quraşdırılaraq SİP kabel xətti çəkilmişdir. Ümumilikdə, burada sözügedən dövr ərzində 56 kilometrə yaxın 10, 6 və 0,4 kV-lik xətlərdə təmir işləri aparılmış, 90-dan artıq dayaq dəmir-beton dayaqlarla və 2 kilometr naqil yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, yuxarıda qeyd edilənlərdən əlavə, müəssisə üzrə texnoloji itkilərin azaldılmaı istiqamətində də müəyyən işlər görülmüş və gücləri 20 və 160 KVA olmaqla hər biri bir ədəd, 100 KVA gücündə isə 2 ədəd transformator məntəqəsində (TM) sxemdən çıxarılaraq onların yükləri daha güclü TM-lərə köçürülmüşdür. Eyni zamanda Aşağı Xuc kəndində 100 KVA, Küçeyi kəndində isə 180 KVA transformatorlar yükə uyğun yeni transformatorlarla əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı sözügedən dövr ərzində 42 ədəd TM- də və 31 ədəd transformatorda da təmir işləri aparılaraq qış mövsümünə hazır vəziyyətə gətirilmişdir.

RENEWING PROCESS OF THE NETWORKS HAS CONTINUED
Carried out purposeful measures, supporting  with new technology make opportunity for  supplying of the consumers with quality and regular electric power. Intended technical measures in the line of increasing of technical – economical indicators, by the way, regular transmission of electric  power are continued during the current year.
According to the information given by Khachmaz Electric Network to the Press – release of Azerenergy JSC, different setting repair work were implemented at RTS, the I Sheher, Pive zavod, Telestudiya and at other lines by 10 kV. By the way, more than 3,7 km AS marked conductor and 145 insulators were substituted with new ones, different tensioned TL by 10and 0,4 kV was repaired in 59 km. At the same time, 19 stands were substituted with new ones and repair was implemented at the same numbered stands.
Lets` noted that, relevant measures were successfully operated at the networks by 10 – 0,4 kV in order to increase technological losses. By the way, the transformer  by 250 KVA feeding from Nizova TL by 10 kV, transformer  by 180 KVA feeding from the II Sheher TL were substituted with new ones. Beside all of them, different setting repair work were implemented at 24 complete transformer points (CTP) and oil was added to the transformers.
Under the information given by Guba EN, some important work were carried out at distribution networks during last three months of last year. By the way, 5 oil circuit breakers were substituted with vacuum circuit breakers at Guba, Nasos, Kanal s/s by 35 kV and at other s/s.
Analogical measures were implemented at the feeders crossing of Feteli Khan and Memar Ajemi streets. 50 iron – concrete stands were constructed, SIL type cables were installed at 2 km distance of Guba – Gusar highway at Khujbala village.  In general, repair work were implemented in 56 km of  lines by 10, 6 and 0,4 kV, more than 90 stands and 2 km conductor were substituted with new ones.
Under other information given by the source, some work were operated in order to decrease of technological losses and transformers by 10 and 160 KVA and two ones by 100 KVA were put out of scheme and connected to much more powerful TC. At the same time,  the  transformer by 100 KVA at Ashaghi Khij village, the  transformer by 180 KVA were substituted with new ones. Beside all of them, 42 TP and 31 transformer were repaired and prepared to winter season.