Bütün aidiyyəti energetika müəssisələrində enerjisistemin dayanıqlılığının artırılması, ötürülən elektrik enerjisinin keyfiyyət göstəricilərinin yaxşılaşdırılması məqsədilə tərtib olunmuş tədbirlər planında nəzərdə tutulmuş təmir-sazlama və sınaq işləri uğurla yerinə yetirilir. Ümumiyyətlə, tələbatçıların fasiləsiz və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması energetiklərin qarşısında duran mühüm vəzifədir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Gəncə Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində ötən il ərzində bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, ötən ilin son üç ayı ərzində 6-10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrinin (TM) və komplekt transformator məntəqələrinin (KTM) 50-dən çoxunda müxtəlif təyinatlı təmir işləri görülmüşdür.  Eyni zamanda ümumi gücü 2,6 MVA-ya yaxın olan 5 ədəd transformator da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, Tovuz EŞ-də də müvafiq  təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Bu enerji təsərrüfatında da müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib. Belə ki, burada sözügedən dövr ərzində 6-10 kV-lik xətlərin 11 kilometrində, 0,4 kV-lik xətlərin isə 13 kilometrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, sözügedən dövr ərzində bu müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərin 7-də də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 38 ədəd transformator təmir edilərək istehlakçıların xidmətinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər rayonlarda olduğu kimi bu rayonların enerji təchizatının daha dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

Repair – mending and testing work were implemented in order to increase the stability of energy system of power engineering enterprises, improving of the quality of transmitted electric power. In general, supplying of the consumers with stabile and without break electric power are the main order standing in front of the power engineering specialists.
According to the information given by Ganja Electric Network to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work were implemented at the service territory of the enterprise. By the way, different setting repair work were carried out at more than 50 transformer points (TP) by 6 – 10/0,4 kV and at complete transformer points (CTP). At the same time, about 5 transformers by 2,6 MVA were repaired and connected to the network.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were implemented at TL by 10, 6 and 0,4 kV, unfit conductors were substituted with new ones.
Lest` also noted that, repair – restoration work were carried out at “Tovuz” EN. Relevant TL and their equipments were capital and maintenance repaired and at present they are ready to the next season. So that, different setting repair work were carried out at 11 km part of the lines by 6-10 kV, at 13 km of the lines by 0,4 kV.
Under other information given by the source, different setting repair work was operated at 7 TL belonging to this enterprise. At the same time, 38 transformers were repaired and put into operation.
Lets` also noted at the end that, carried out repair – restoration work play the main role not only in increasing of exploitation level but also repaying of energy fees.
By the way, measures carried out in the line of supplying with much more stabile energy is continued. At present, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were checked in order to supply fire safety.