Yenicə başa çatan 2011-ci ildə "Mingəçevir SES Silsiləsi" hansı uğurlara imza atıb? Müəssisənin texniki-iqtisadi göstəriciləri necədir, hidroavadanlıqlarda hansı işlər həyata keçirilib?
Bu və digər suallara cavab olaraq sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda qeyd edilir ki, nur istehsalçıları 2011-ci ili uğurla yekunlaşdırıblar. Mərkəzi Dispetçer Xidmətinin bütün göstərişlərinə dəqiq əməl edilib. İl ərzində 1 milyard 14 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunub ki, bu da illik proqnozların yerinə yetirilməsi deməkdir. “Mingəçevir” SES-in istismar olunduğu 57 il ərzində isə 66 milyard kilovat-saatdan çox elektrik enerjisi istehsal edilərək enerjisistemə ötürülüb.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, silsilənin uzunmüddətli istismar olunması üçün texniki yeniləşməyə daim ehtiyac duyulur. Bu istiqamətdə müəssisədə ötən ildən əsaslı yenidənqurma işlərinə start verilib. Hazırda “Mingəçevir” SES-in 1 və 3 saylı hidroaqreqatları tam sökülüb, turbinlərin hissələri dəstləşdirilib və çatışmayan ehtiyat hissələrinin siyahısı bir daha dəqiqləşdirilib. Artıq 3 saylı turbinin yığılması üçün bütün hissələr mövcuddur. Həmçinin, bu aqreqatın disk bağlayıcısı bağlanılıb və turbinin yığılması üçün şərait yaradılıb. 140 MVA-lıq 3 saylı transformatorun əvəzinə 200 MVA-lıq transformator alınaraq stansiyaya gətirilib.
Yeri gəlmişkən, stansiya inşa olunandan baş idarəetmə şiti binanın aşağı hissəsində yerləşirdi. İndi onun üçün ayrıca bina inşa edilir. Artıq binanın zirzəmisi və birinci mərtəbəsinin divarları hörülüb. Bununla yanaşı 110, 220 və 330 kV-lik açıq paylayıcı qurğunun inşası üçün ayrılmış torpaq sahələrində tikinti-quraşdırma işləri davam edir. Mexaniki təmir korpusunun yarımçıq tikintisi başa çatdırılıb və burada son tamamlama işləri görülür.
Onu da qeyd edək ki, stansiyanın yuxarı məcrasında iki dəst kranın elektrik avadanlıqları yeniləşdirilib, troslarının dəyişdirilməsinə başlanılıb. Burada işçi qapıların idarəsi üçün 6 dəst hidravlik qaldırıcı və 6 dəst hidravlik nasos alınıb və onların quraşdırılması işləri gedir. Aşağı məcrada isə iki dəst işçi qapısı və yükqaldırma qabiliyyəti 50 ton olan kran təmir edilib. Ümumiyyətlə, burada həm enerji istehsal edilir, həm də qurğu və avadanlıqlar təzələnir. Bir sözlə, silsilədə hər iki cəbhədə iş görülür.
Mənbədən o da bildirildi ki, “Varvara” SES-də - silsilənin ikinci hissəsində hər 3 hidroaqreqat sökülüb. Stansiyanın aşağı məcradakı sol və sağ sahilində bərkitmə işləri aparılıb, sol sahildə xüsusi profilli svaylar vurulub, svayların bərkidilməsi üçün şpuntlar quraşdırılıb, beton tökülüb. Yuxarı byefdə isə bir sıra işlər artıq yekunlaşıb. Aşağı byefdə də 3 ədəd işçi qapısı təmir edilib.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, hazırda təmirçilər 2 və 3 saylı türbinlərin aşağı üzlüyünün özülünü kəsib çıxarmaqla məşğuldurlar. Buradakı təmir meydanında yeni turbinin və generatorun yığılması üçün xüsusi meydançanın hazırlanmasına dair layihə işləri həyata keçirilir. Bu iki hidroaqreqatın və 35 kV-lik yarımstansiya üçün avadanlıqların hissələrinin də yaxın vaxtlarda stansiyaya gətiriləcəyi gözlənilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, “Varvara” SES-in 1 saylı hidroaqreqatının hissələri artıq stansiyadadır. Quraşdırma işlərinə başlanılması üçün turbinin aşağı üzüyü yerinə qoyulub, qapağının səthi nöqtəsinin nisbi yüksəkliyi təyin edilib.

Which achievement “Mingachevir HPP Chain” constructed in 2011 got ? What are technical – economical indicators of the enterprise, which type of work was carried out at hydro equipments?
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, light producers were successfully finished 2011. All directions of the Central Dispatch Service were implemented. One milliard 14 million kWh electric power was produced during a year. More than 66 milliard kWh electric power was generated and transmitted to energy system during 57 years when “Mingachevir HPP” was put into operation.
As the source informed, technical renewing is always in the center of the attention for long period exploitation of the chain. For this purpose, capital reconstruction was started at the enterprise since last year. At present, hydro units number 1 and 3 of “Mingachevir HPP” were totally ruined, parts of turbines were changed and list of deficit spare parts were specified. All measures have been carried out for put into operation of turbine number 3. At the same time, disc shut of this unit was fastened. The transformer by 200 MVA was put into operation instead of the transformer number 3 by 140 MVA.
By the way, head management shield was located at down of the building since it was constructed. Now, private building is constructing for it. Cellar and the walls of first floor have been already built. Construction work is continued at the territory for construction of switch yard by 110, 22 and 330. Unfinished building work of mechanical repair corps were completed and last completing work are implemented there.
It should be noted that, electric equipments of two set cranes were put in order and changing of ropes is begun. Six set hydraulic technician lifting and 6 set hydraulic technician pumps were brought and their construction work is begun. Fifty ton crane was repaired at down river-bed. In general, not only energy is produced but also equipments and installation are renewed.
As the source informed, all three hydro units were pulled down at “Varvara HPP”. Three work door were repaired at tail-water.
At present, repairmen are busy with the turbines number 2 and 3. Project work is continued for preparing of special square for assembling of new generators and new turbines. All equipments for two hydro units and s/s by 35 kV will be brought to the power plant in a few days.
It should be noted at the end that, parts of hydro unit number 1 of “Varvara HPP” have been already at the power plant.