YENİ TEXNOLOGİYALARIN TƏTBİQİNİN MÜSBƏT NƏTİCƏSİ
İstər istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənilməsi, istərsə də şəbəkənin istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi və yeni texnologiyaların tətbiqi baxımından “Şirvan Elektrik Şəbəkəsi” öncüllər sırasında yer tutur. 2011-2012-ci illərin payız-qış mövsümünə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində yenidənqurma işlərinə üstünlük verilib. Şəhərin Heydər Əliyev parkı ərazisində 1 və 3 saylı 10 kilovoltluq hava elektrik verilişi xətlərində 30-a qədər qayaq yenisi ilə əvəz olunub və təxminən 4500 metrə qədər naqil dəyişdirilərək yenilənib.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, ümumilikdə şəbəkə üzrə 282 transformator məntəqəsinin hər birində normal iş ahənginin təmin edilməsi üçün zəruri tədbirlər həyata keçirilib. Bunlara transformatorların ətrafının yaşıl kütlədən, gövdəsinin çirkli yağlardan təmizlənməsi və s. daxildir. Bundan əlavə, 4 saylı 6 kV-lik hava elektrik verilişi xəttindəki dayaqlar daha keyfiyyətli dəmir-beton dayaqlarla əvəz olunub və iki ədəd ayırıcı quraşdırılıb. Hazırda inşası davam etdirilən 2 saylı 6 kV-lik hava xəttində 1500 metr uzunluğunda AS-50 markalı məftil çəkilib. Bu sadalananlar mövsümə hazırlıq səviyyəsini yüksəltməklə yanaşı, dayanıqlığa da müsbət təsirini göstərib.
Qeyd edək ki, şəhər ərazisində SİP kabellərin çəkilməsi və smart-kart tipli sayğacların quraşdırılması da ümumi fəaliyyətə müsbət təsir göstərmişdir. Bu prosesin yekunlaşması istehlakçılara ötürülən elektrik enerjisinin keyfiyyətinin daha da yüksəlməsinə, avadanlıqların dayanıqlı istismarına, eləcə də istehlak olunan elektrik enerjisinin dəyərinin ödənişinin yüksək səviyyədə təmin olunmasına təsirini göstərir.
Yeri gəlmişkən, müəssisənin xidməti ərazisində daimi əhali istehlakçı qrupu üzrə 17 min 300-dən çox smart-kart tipli sayğac quraşdırılmışdır. 640-dan artıq qaçqın və məcburi köçkün belə sayğaclardan istifadə edir. Qeyri-əhali istehlakçı qrupunda isə 1920-dən çox bu tip sayğac quraşdırılıb.
Onu da qeyd edək ki, bura da elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə halları yenə də müşahidə olunur. Ümumilikdə isə yeni texnologiyaların tətbiqi vətəndaşları elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə etmək vərdişindən çəkindirir.
Sonda mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkə kollektivi üçün bu il qarşıda duran əsas vəzifələrdən biri də 6-10 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin yeniləşdirilməsi və bir sıra yarımstansiyalarda yenidənqurma tədbirlərinin həyata keçirilməsidir.

POSITIVE RESULT OF APPLYING OF NEW TECHNOLOGY
“Shirvan electric network” takes the main role not only in repaying of used electric energy value but also in increasing of exploitation level and applying of new technology. Reconstruction work is carried out in the line of preparation to autumn – winter season of 2011 – 2012. About 30 stands were substituted with new ones at TL number 1 and 3 by 10 kV and about 4500 m conductor was renewed.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy”  JSC, necessary measures are implemented for supplying of normal work regime of each 282 transformers under the network. Cleaning of green mass of around of the transformers and cleaning of dirty oil of frame and etc. are belonging to these type of work. In additional, the stands were substituted with new ones at TL number 4 by 6 kV  and two disconnectors were constructed. At present, 1500 m AS – 50 marked wire was installed at TL number 2 by 6 kV.
Lets` noted that, installation of SIL type cable and construction of smart – card type meters give its positive results at the city territory. Completing of this process make influence to increasing of quality of electric power transmitted to the consumers, regular exploitation of the equipments and repaying of used electric power value.
By the way, more than 17 thousand 300 smart – card type meters were constructed under people consumer group at the enterprise territory. More than 640 of them are belonging to the refugees. More than 1920 these type of meters were constructed for commercial group.
Lets` also noted that, there are still observed illegal use of electric power. In general applying of new technology is prevented of illegal use of electric power.
Lets` noted at the end that, renewing of TL by 6 – 10 kV and reconstruction of some s/s are the main order standing in front the collective of the network.