Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisindən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısı vaxtında alınır və həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görülür.
Füzuli elektrik şəbəkəsindən (EŞ)  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  ötən ilin dekabr ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 10 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 12,5 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 748 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı ötən aylarda aktlar üzrə yaranmış debitor borcun da müəyyən qisminin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2011-ci il ərzində isə aşkar edilmiş 108 qayda pozuntusuna görə 1 milyon 517,2 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 91 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 76 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir
Zərdab EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, 2011-ci ilin dekabr ayında keçirilmiş reydlər zamanı 11 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək müvafiq qaydada aktlar tərtib edilmişdir. Aktlar üzrə hesabat aparılaraq 60 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 3,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 88 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, 2011-ci il ərzində isə müəssisə üzrə 47 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 1 milyon 40,7 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 62,4 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 62 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

Illegal use of electric power is prevented and corresponding measures are implemented about these consumers as a result of carried out purposeful measures.
According to the information given by “Fuzuli electric network” (EN) defects were discovered at meter accounting complete of 10 consumers during carried out spot – checks at the enterprise service territory in December of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 748 manat use value of about 125 00 kWh loosed electric power was restored. Beside this sum, the debtor debts of last months were also repaid during the accounting period.
Lets` noted that, 108 violations of rule were discovered during 2011 and more than 91 thousand manat use value of 1 million 5172 00 kWh loosed electric power was restored. About 76 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
Under the information given by “Zardab EN”, violations of rule of electric power of 11 consumers were discovered during December of 2011 and relevant statements were drawn up against them. More than 36 00 manat use value of more than 60 thousand loosed electric power was restored. About 88 % discovered during 2011 during the accounting period.
Under the information given by the source, 47 violations of rule were observed at the enterprise during 2011, more than 624 manat use value of more than 1 million 407 00 kWh loosed electric power was restored. About 62 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.