MİNGƏÇEVIR REŞ: ƏNƏNƏVİ TƏDBİRLƏR ÖTƏN İLDƏ DƏ UĞURLA DAVAM ETMİŞDIR
Digər enerji obyektlərində  olduğu  kimi, “Mingəçevir” REŞ-in də xidməti dairələrində ötən il ərzində sistem əhəmiyyətli müxtəlif təyinatlı təmir-bərpa içləri yerinə yetirilmişdir. Bu barədə “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti məlumat verir. Enerji müəssisəsindən verilən məlumata əsasən qeyd edək ki, ölkəmizin gözəl guşələrindən hesab edilən Yevlax və Bərdə şəhərlərini, həmçinin, kəndlərini qidalandıran eyni adlı elektrik şəbəkələri də bu qəlibdən olan enerji obyektləridir. Belə ki, ərazilərdə enerji dayanıqlığına xidmət edən bir sıra tədbirlər uğurla icra edilib. Məsələn, “Bərdə” elektrik şəbəkəsində 10 kilovoltluq EVX-lər üzrə aparılan təmir-bərpa işləri buna bariz nümunə sayıla bilər.
Qeyd edək ki, Bərdə şəhəri və şəhərin Alpout-Nazırlı yolunun yenidənqurulması ilə əlaqədar olaraq 10 kilovoltluq 2-ci “Kənd” hava xəttində , 2-ci “Şəhər” hava xəttində, “Dövlət” hava xəttində və “Çörək zavod” hava xəttində müxtəlif hündürlüklü metal dayaqlar basdırılmışdır ki, bu da enerji dayanıqlığını şərtləndirən amillərdəndir.
35 kilovoltluq “Qaradəmirçi” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik “Qaradəmirçi”, eynigərginlikli “M.Ağalı” yarımstansiyasından çıxan 10 kV-lik 2-ci “Kənd” və  3-cü “Kənd” hava xətlərində də müvafiq tədbirlər aparılmış və burada da metal dayaqlar basdırılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, o cümlədən sözügedən xətlərin ümumilikdə 9 kilometrə yaxın hissəsi təmir edilmişdir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərdə də ötən il ərzində xeyli tədbirlər həyata keçirilib. Belə ki, M.Ağalı, Mehdili kəndlərini qidalandıran  müvafiq EVX-lər üzrə də analoji işlər aparılıb. Ümumiyyətlə  ötən ilin 4 rübü ərzində 0,4 kV-lik xətlər üzrə 7,5 kilometr məsafədə  təmir işləri yerinə yetirilib.
Şəbəkənin 10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrində də bir sıra yenidənqurma işləri yerinə yetrilib. Buraya Şirvanlı və Yeni Daşkəsən kəndlərindəki transformator məntəqələrində aparılan bərpa işlərini daxi etmək olar.
Qeyd edək ki, 40 ədəd transformator məntəqəsində (TM) əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Eyni zamanda 26 ədəd transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Sözügedən dövr ərzində 120-dən artıq yeni sayğac quraşdırılmış, 80-dən artıq sayğac isə dəyişdirilmişdir.  Yenidənqurma işləri çərçiəsində isə 240 –dan artıq smart kart tipli sayğacların quraşdırılması da ötən ilin IV rübü ərzində yerinə yetirilib.  Bütün bunlarla yanaşı, 2,5 kilometr məsafədən artıq sip kabelləri çəkilmiş və ümumilikdə 95-dən artıq dayaq quraşdırılmışdır.
“Yevlax” elektrik şəbəkəsində də analoji təmir bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. Məsələn, şəbəkənin xidməti sahələri hesab edilən 10 kV-lik “Nemətabad”, “Quşçuluq” hava elektrik verilişi xətlərində dəmir beton dayaqların quraşdırılması ilə yanaşı, müxtəlif sayda sayğaclar da quraşdırılmış, ümumilikdə ötən ilin IV rübü ərzində 10 kV-lik EVX-lərdə 6,5 kilometr məsafədə təmir işləri yerinə yetirilib. Sözügedən dövr ərzində qaçqın və məcburi köçkün ailələri də həmişə olduğu kimi diqqətdən kənarda qalmamışdır.  Belə ki, müxtəlif yerlər daxil olmaqla  məcburi köçkün ailələrinə 50-dən artıq sayğac quraşdırılmışdır. Yerli əhali üzrə isə 60-dan artıq yeni sayğac, 210-dan artıq zədəli sayğac dəyişdirilərək quraşdırılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, bu EŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 0,4 kV-lik EVX və TM-lərdə də sözügedən dövr ərzində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 5 kilometr xətt təmir edilmiş, bir transformator təmir edildikdən sonra sxemə qoşulmuş və 7 ədəd TM-də əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır.

Different setting repair work were implemented at “Mingachevir” REN during last year as at other energy objects. It was noted in the information given to “Azerenergy” JSC. According to the information given by energy enterprises, the same named electric networks feeding of  Yevlakh and Barda cities, at the same time their villages is these type of energy object. So that, some measures in the line of energy stability were successfully implemented. Carried out repair – restoration work at TL by 10 kV of Barda electric network can be the example.
Lets` noted that, different height iron stands were grounded at the II Kend TL, the II Sheher TL, Dovlet TL and Chorek zavodu TL   by 10 kV.
Different measures were carried out at Garademirchi TL by 10 kV coming out of Garademirchi s/s by 35 kV, the II Kend and the III Kend TL by 10 kV coming out of the same tensioned M.Aghali s/s and iron stands are also grounded there. At the same time, different setting repair work were carried out at TL by 10 kV, by the way, about 9 km of mentioned lines was repaired.
As the source informed, a lot of measures were implemented at TL by 0,4 kV. So that, analogical measures were  implemented at TL feeding of M.Aghali, Mehdili villages. In  general, repair work was operated at 7,5 km distance of  TL  by 0,4 kV during four quarters of last year.
Some reconstruction work were implemented at transformer point by 10/0,4 kV. Restoration work operated at TP of  Shirvanli and Yeni Dashkesen villages are also included to these type of measures.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were implemented at 40 TP. At the same time, 26 transformers were repaired and connected to the network. More than 120 new meters were constructed, more than 80 meters were changed during mentioned period. Construction of more than 240 smart – card type meters were carried out during the IV quarter of last year. Beside all of them, more than SIL type cable was installed and totally more than 95 stands were constructed.
Analogical work was also carried out at Yevlakh EN. Beside construction of iron – concrete stands at Nematabad,  Gushchulug TL by 10 kV, different numbered meters were installed, in general, 6,5 km of TL by 10 kV was repaired. Refugee families are also in the center of the attention. So that, more than 50 meters were constructed for the refugees. More than 60 new meters, more than 210 damaged meters were changed under local residents.
It should be noted that,   different setting repair work were carried out at TL by 0,4 kV and TP belonging to the balance. 5 km line was repaired,  one transformer was connected to scheme after repair work and 7 TP were capital and maintenance repaired.