ARAN BÖLGƏSİNİN ENERJİ TƏMİNATI GÜCLƏNDİRİLİR
Son illər paylayıcı elektrik şəbəkələrinin istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində əhəmiyyətli addımlar atılmaqdadır. Gələcəkdə də istehlakçıların daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi və texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün nəzərdə tutulan tədbirlər ardıcıllıqla icra olunur. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Hacıqabul” və “Neftçala” EŞ-lərdə də bu istiqamətdə tədbirlər davam edir.
Hacıqabul EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonun enerji təchizatı 17 ədəd 10 kV, 24 ədəd 6 kV-lik EVX və ümumi gücü 89,1 MVA-dan çox olan 512 ədəd TM vasitəsilə həyata keçirilir.
Məlumatda o da bildirilir ki, həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində istehlakçıların elektrik enerjisi ilə təminatında  dayanıqlıq və keyfiyyət yüksəlmiş, şəbəkələrdə ifrat yüklənmələr əsasən aradan qaldırılmışdır. Bu istiqamətdə işlər cari ilin I rübündə də davam etdirilmişdir. Belə ki, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan EVX-lərdə aparılmış yenidənqurma və təmir işləri çərçivəsində “smart” kart tipli sayğacların quraşdırılması ilə əlaqədar 377 km uzunluğunda koaksal kabel çəkilmişdir. Eyni zamanda bir kilometrə yaxın 6-10 kV-luq elektrik verilişi xətləri təmir olunmuşdur.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində olan 26 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış, ümumi gücü 900 KVA-dan artıq olan 7 ədəd transformator isə normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Neftçala EŞ-dən əldə edilən məlumatda bildirilir ki, istehlakçılara göstərilən xidmətin səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması məqsədilə xidməti ərazilərində olan 18 ədəd 10, 35 ədəd 6 kV-lik EVX və ümumi gücü 111,4 MVA-dan çox olan 600-ə yaxın TM və KTM-lərə baxış keçirilərək aşkar edilmiş nöqsanlara uyğun tərtib edilmiş tədbirlər planına uyğun olaraq  hava xətlərində yenidənqurma və təmir işlərinin aparılması planlaşdırılır. Həmçinin analoji işlər transformator məntəqələrində həyata keçiriləcəkdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, təmir qrafikinə uyğun işlər cari ilin I rübündə də davam etdirilmişdir. Belə ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik EVX-lərin 12 kilometrindən artıq hissəsində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda  ümumi gücü 1,1 MVA-dan artıq olan 7 ədəd transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuş, 17 ədəd transformator məntəqəsində də təmir işləri aparılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəsissələrdə olduğu kimi, sözügedən EŞ-lərin  əməkdaşları da həmişə olduğu kimi, bundan sonra da  istehlakçılara göstərilən  xidmətin keyfiyyətinin daha da yüksəldilməsi, texnoloji itkilərin müəyyən olunmuş həddə saxlanması, kommersiya itkilərinin qarşısının alınması istiqamətində tədbirləri davam etdirəcəklər.

ENERGY SYPPLY OF ARAN REGION IS STRENGTHENED
Last years, important steps were taken in the line of improving of exploitation level of distribution electric networks.  Intended measures for increasing of level of  technical – economical indicators and supplying of the consumers with quality and stabile electric power will be executed in the future. The measures in the line of it are continued at Hajigabul” and “Neftchala” EN as at other electric networks.
According to the information given by “Hajigabul” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, energy supply was implemented with 17 TL by 10 kV, 24 by 6 kV and more than TC total power by 891 MVA.
Under the information given by the source, stability and quality were raised at electric power supply as a result of carried out purposeful measures, extreme loadings were eliminated. The measures in the line of it were continued during the I quarter of the current year. So that, 377 km coaxial cable was installed in accordance to construction of smart – card type meters in the line of carried out repair and reconstruction work at TL belonging to the enterprise balance. At the same time, about 1 km TL by 6-10 kV was repaired.
Lets` noted that, different setting repair work were carried out at 26 TP, 7 transformers total power by 900 KVA were put into normal work regime.
Under the information given by “Neftchala” EN, 18 TL by 10 kV, 35 by 6 kV and   about 600 TP and CTP total power more than 111,4 MVA were controlled, repair and reconstruction work were planed. Analogical measures were operated at TP.
Repair measures were continued during the I quarter of the current year. So that, different setting repair work were implemented at more than 12 km of TL by 10 and 0,4 kV belonging to the enterprise balance. At the same time, more than 7 transformers by 1,1 MVA were repaired and put into operation, repair work were operated at 17 TP.
It should be noted at the end, measures will be continued in the line of rather increasing of service quality, saving of technological losses in definite limit, preventing of commercial losses.