GÖSTƏRİCİLƏR DAHA DA YAXŞILAŞDIRILIR
İstifadəçilərin daha da keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində aparılan  yenidənqurma işləri davam etdirilir. Son üç ay ərzində aparılan təmir-bərpa işləri “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”ndən (REŞ) də yan keçmədi. Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda cari ilin I rübündə REŞ üzrə həyata keçirilən təmir-bərpa işləri haqqında geniş məlumat verilir.
Mənbədən bildirilir ki, təmir işlərinə  EVX-lərdə xeyli sayda izolyatorların yenisi ilə əvəz edilməsi, istismara yararsız naqillərin yeniləri ilə əvəzlənməsi, trassanın yaşıl kütlələrdən təmizlənməsi və s. işlər daxildir. O cümlədən, 35 kV-lik “Gəncəçay” və 1-ci “Toxucu” hava xətlərinin şəhərin mərkəzi hissəsindən keçən 400 metrdən artıq hissəsinin kabel xəttinə keçilməsidə görülmüş işlər siyahıındadır.
Bundan əlavə yarımstansiyalar üzrə də bir sıra işlər aparılıb. Məsələn, 330 kV-lik “Gəncə” yarımstansiyasında 1 saylı 200 MVA avtotranformatorun, 2 saylı 125 MVA avtotransformatorun hava açarları eleqaz açarları ilə əvəz edilmişdir. Müvafiq tədbirlər 4-cü “Ağstafa”, 5-ci “Mingəçevir”, 2-ci və 3-cü “Samux” hava xətlərində də yerinə yetirilmişdir.
Cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “Zəyəm”, “Alabaşlı”,  “Yenikənd” yarımstansiyalarının hər birində iki ədəd  müxtəlif güclü transformator daha güclüsü ilə əvəz edilmiş və istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Bütün bunlarla yanaşı, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan yüksək gərginlikli digər avadanlıq və EVX-lərdə də əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barədə də məlumat verən mənbədən bildirildi ki, REŞ-in bütün struktur bölmələrində yanğına qarşı profilaktik işlər aparılır, təhlükəsizliyi təmin etmək məqsədilə işçi heyəti təlimatlandırılır və əks-qəza məşqləri keçirilir. O cümlədən, 110 kV-lik və daha yüksək gərginlikli yarımstansiyalar köpükəmələgətirən maye ilə təshiz olunmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, təmir-tikinti işləri ilə əlaqədar 500 kV-lik “Samux”, 330 kV-lik GAZ, 110 kV-lik “Zəyəm”, “Alabaşlı”, “Yenikənd” yarımstansiyalarında yeni quraşdırılmış transformatorlarda avtomatik yanğınsöndürmə sistemi quraşdırılmışdır.

INDICATORS ARE MUCH MORE IMPROVED
Reconstruction work carried out in the line of supplying of the consumers with much more quality electric power is continued. Implemented repair – restoration work during last three months were also implemented at Ganja Regional Electric Network. According to the information given by the enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, repair – restoration work were implemented under REN during the I quarter of the current year.
As the source informed, substituting of a lot of insulators with new ones at TL, changing of damaged conductors, cleaning of trace of green mass are belonging to repair work. By the way, substituting of more than 400 meter part with cable line at “Genjechay” and the I “Tokhuju” TL by 35 kV are also belonging to the repair work list.
In additional, some measures were carried out at the s/s. For example, air circuit breakers of auto transformer number 1 by 200 MVA , auto transformer number 2 by 125 MVA at Ganja s/s by 330 kV were substituted with insulating gas breakers. Relevant measures were operated at the IV “Aghstafa”, the V “Mingachevir”, the II and III “Samukh” OHL.
Two different powered transformers were substituted with much more powerful ones at each “Zeyem”, “Alabashli”, “Yenikend” s/s by 110 kV. And were put into operation.
Beside all of them, capital and maintenance repair work were implemented at high tensioned equipments and TL belonging to the enterprise.
Under the information given by the source about fire safety measures, against fire measures were implemented, the staff were instructed in order to supply safety. And against accident training were carried out. By the way, high tensioned s/s by 110 kV were supported with frothing liquid.
It should be noted that, automatic fire extinguisher system was constructed at Samukh s/s by 500 kV, GAZ s/s by 330 kV, “Zeyem”, “Alabashli”, “Yenikend” s/s by 110 kV.
Lets` noted under the information given by the source, at present, measures were continued in the line of implementing of repair – restoration work.