YENİDƏNQURMA VƏ TƏMİR İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Hazırda paylayıcı elektrik şəbəkələrinin balans mənsubiyyətlərinə aid elektrik şəbəkələrinin yeniləşdirilməsi, onların dayanıqlığının daha da artırılması istiqamətində təmir-tikinti işləri  həyata keçirilir. Həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbir nəticəsində ifrat yüklənmələr əsasən aradan qaldırılmış, istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatının səviyyəsi daha da yaxşılaşdırılmışdır. Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Göyçay” və “Goranboy” EŞ-lərinin xidməti ərazilərində bu istiqamətdə işlər cari ilin I rübündə də qrafikə uyğun davam etdirilmişdir.
Göyçay EŞ-dənAzərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik I, II, III “Kənd”, IV “Şəhər”, “Quşçuluq” və digər xətlərdə aparılmış yenidənqurma və müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində 10 ədəd dayaq   yeni dəmir-beton dayaqla əvəzlənmişdir. Eyni zamanda sözügedən gərginlikli EVX-lərin 3 kilometri də təmir edilmişdir. Bunlarla yanaşı 0,4 kV-lik paylayıcı şəbəkələrdə həyata keçirilmiş təmir işləri zamanı 4 ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş, 300 metrə yaxın SİP kabel çəkilmiş və sözügedən gərfinlikli EVX-nin 3,4 kilometri təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri müəssisənin xidməti ərazisində olan transformator məntəqələrindən (TM) də yan keçməmişdir. Belə ki, hesabat dövründə 20 ədəd TM-də təmir işləri aparılmış və eyni zamanda 4 ədəd transformator da təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, istehlak edilmiş elektrik enerjisinin uçotunun dəqiqləşdirilməsi, o cümlədən 10 kV-lik xətlər üzrə ötürülən elektrik enerjisinin balans hesabatlarının aparılması və digər amillərlə əlaqədar,  hesabat dövründə 52 ədəd yeni sayğac quraşdırılmış, 45 ədəd sayğac isə yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Goranboy EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində sözügedən dövrdə görülmüş təmir işləri zamanı 10 kV-lik EVX-lərin 31,5 kilometrdən artıq hissəsi təmir edilmişdir. 0,4 kV-lik şəbəkədə aparılmış təmir işləri zamanı isə bir ədəd dayaq yenisi ilə əvəz edilmiş, 6,3 kilometr xətt isə təmir olunmuşdur.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan TM-lərn 17-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlı iş rejimi daha da möhkəmləndirilmişdir. Eyni zamanda 3 ədəd transformator da təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.  Bütün bunlardan əlavə, sayğac uçot sistemi ilə bağlı həyata keçirilmiş tədbirlər çərçivəsində 150 ədəd yeni sayğac quraşdırılmış, 145-dən artıq sayğac isə yenisi ilə əvəz edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, hər iki mənbədən əldə etdiyimiz məlumata əsasən Göyçay rayonunun elektrik enerji təchizatı 570 kilometrə yaxın 10 kV-lik EVX və 585-dən artıq transformator vasidəsilə həyata keçirilir. Goranboy rayonunun elektrik enerji təchizatı isə ümumi uzunluğu 993 kilometrə yaxın 10 və 6 kV-lik EVX və 1495-dən artıq transformator vasitəsilə həyata keçirilir.

RECONSTRUCTION AND REPAIR WORK WERE CONTINUED
At present, repair – construction work were implemented in the line of renewing of the networks and increasing of their stability, belonging to balance. As a result of carried out purposeful measures, extreme loadings were mainly eliminated, the level of supplying the consumers with quality and regular electric power was improved. The measures in the line of it is continued at “Goychay” and “Goranboy” EN as at other electric networks (EN).
According to the information given by “Goychay” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, 10 stands were substituted with iron – concrete ones in the line of carried out reconstruction and different setting repair work at the I, II, III “Kend”, the IV “Sheher”, “Gushchulug” TL by 10 kV belonging to the enterprise belonging during mentioned period. At the same time, 3 km part of TL were also repaired. Beside it, 4 stands were substituted with new ones at distribution networks by 0,4 kV. About 300 SIL type cable was installed and 3,4 km distance of TL was also repaired.
Lets` noted that, repair work were also repaired at the transformer points located at the enterprise territory. So that, 20 TM were repaired and at the same time, 4 transformers were repaired and connected to the network.
As the source informed, 52 new meters were constructed, 45 meters were substituted with new ones in accordance to specifying of electric power account, by the way, carrying out of balance account for TL by 10 kV under transmitted electric energy.
Under the information given by “Goranboy” EN, more than 31,5 km distance of TL by 10 kV was repaired at the enterprise service territory. One stand was substituted with new one, 6,3 km line was repaired during implemented repair work at the network by 0,4 kV.
Lets` also noted under the information given by the source, different setting repair work were implemented at 17 TP belonging to the enterprise and their normal work regime is rather strengthened. At the same time, 3 transformers were repaired and put into normal work regime. In additional, 150 meters were constructed, 145 meters were substituted with new ones in the line of carried out measures in accordance to meter account system.
By the way, under the information given by both sources, electric energy supply of Goychay region is supplied with about 570 km part of TL by 10 kV and more than 585 transformers. Electric energy supply of Goranboy region is implemented with about 993 km part of TL by 10 and 6 kV and more than 1495 transformers.