SAMUX VƏ DAŞKƏSƏNDƏ DƏ TƏMİR İŞLƏRİ APARILIB
İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə transformator məntəqələrində, elektrik verilişi xətlərində əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir. Ölkəmizin digər bölgələrində olduğu kimi, qərb bölgəsinin enerji təsərrüfatı işçiləri də bu istiqamətdə üzərilərinə düşən vəzifə borclarını daima məsuliyyətlə yerinə yetirlər.
Samux Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, cari ilin I rübü ərzində balans mənsubiyyətinə aid olan paylayıcı şəbəkələrdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. O cümlədən, 10-6 kV-lik xətlərin 5 kilometri, 0,4 kV-lik xətlərin isə 2 kilometri təmir edilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin xidməti ərazisində 9 ədəd transformator məntəqəsində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş və 400 kVA-lıq bir ədəd transformator isə təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun enerji təchizatı 41 ədəd 10-6 kV-lik EVX və ümumi gücü 120 MVA-dan çox olan 900 ədəd TM vasitəsilə həyata keçirilir.
Daşkəsən EŞ-dən əldə edilən məlumata görə, sözügedən dövr ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 1,2 kilometrdən artıq 10 və 6 kV-lik, 2,3 kilometrdən artıq isə 0,4 kV-lik xətt təmir edilmişdir. Eyni zamanda bu dövr ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan iki ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, ümumi gücü 7 MVA-dan artıq olan 18 ədəd transformator da təmir edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, bu rayonun enerji təchizatı isə 32 ədəd 10 və 6 kV-lik EVX və ümumi gücü 62,1 MVA-ya yaxın olan 220 ədəd TM vasitəsilə həyata keçirilir.
Digər görülmüş və görüləcək işlərdən söz açan mənbələr sonda onu da bildirdilər ki, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da möhkəmləndirilməsi üçün kollektiv daha böyük əzmkarlıqla çalışır. Mal-material və texniki cəhətdən isə heç bir problemləri yoxdur.
Sonda onu da bildirək ki, yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. TM-lərin ərazisi quru otlarından təmizlənmiş və yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmiş,  ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. EVX-lərin trassası da yaşıl kütlələrdən təmizlənmişdir.

REPAIR WORK WAS ALSO IMPLEMENTED IN SAMUKH AND DASHKESEN
Capital and maintenance repair work were carried out at transformer points, TL in order to prevent of any problem and supply of the consumers with quality and stabile electric power. Energy suppliers of western region are assiduously try to supply the consumers with quality and stabile electric power.
According to the information given by “Samukh Electric Network” (EN) to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work were implemented at distribution networks belonging to the balance during the I quarter of the current year. By the way, 5 km of TL by 10 – 6 kV, 2 km of TL by 0,4 kV were repaired.
Lets` noted that, different setting repair work was carried out at 9 transformer points (TP) and one transformer by 400 KVA was repaired and put into operation.
By the way, energy support of the region is carried out with 41 TL by 10 – 6 kV and 900 TP total power by 120 MVA.
Under the information given by “Dashkesen” EN, more than 1,2 km line by 10 and 6 kV, more than 2,3 km line by 0,4 kV were repaired. At the same time, different setting repair work were implemented at two TP, 18 transformers by 7 MVA were also repaired.
It should be noted that, energy supply of this region was operated with 32 TL by 10 - 6 kV and with 220 TP by 62,1 MVA.
According to the information given by the source, the collective are rather assiduously try to much more strengthened energy support of the consumers. There is no problem about material and technical means.
Lets` noted at the end that, fire safety is also in the center of the attention. The territory of TP was cleaned of dry grass and oil gravels under oil capacious equipments were substituted with new ones, the territory was cleaned of mass too. The trace of TL was cleaned of green mass.