ZƏRURİ TƏDBİRLƏRİN GÖRÜLMƏSİ İSTİSMAR SƏVİYYƏSİNİ YÜKSƏLDİB
Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə, keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə respublikanın bütün bölgələrində olduğu kimi, Ağsu rayonunda da istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib.
“Ağsu Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin birinci rübündə şəbəkənin balansında olan 10 kV-lik xətlərdə 2 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı təmir işləri görülüb. 0,4 kV-lik xətlərdə 15,5 kilometr məsafədə də təmir işləri həyata keçirilib. Xətlərdə əsaslı təmirin aparılması üçün 5 ədəd dayaqdan, 13 min metr naqildən, 330 ədəd 0,4 kV-lik izolyatordan, 2 ədəd 0,4 kV-lik metal traves və 3 ədəd 10 kV-lik metal travesdən istifadə olunub.
Qeyd edək ki, şəbəkənin balansında 17 ədəd 10/0,4 kV-lik transformator məntəqəsi (TM) təmir edilib, xeyli miqdarda yağ əlavə olunub. Zədələnmiş transformatorlar əsaslı təmir olunaraq yerinə quraşdırılıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına qarşı ciddi tədbir görülür. Sözegedən dövr ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 54 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilib. Qayda pozuntuları müvafiq formada aktlaşdırılıb və 178,8 min kilovatsaatdan yuxarı itirilmiş elektrik enerjisinin 10,7 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilib. Bu məbləğin 76 faizdən çox hissəsinin ödənişi təmin edilib, qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

IMPLEMENTATION OF NECESSARY MEASURES IS INCREASED EXPLOITATION LEVEL
Supplying of productive activity of transmission infrastructure makes opportunity for stabile and quality support of consumers with electric power. For this purpose, systematical measures were carried out in the line of improving of electric power support of the consumers at Aghsu region, as at all regions.
According to the information given by “Aghsu Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital repair work was operated at 3 km distance of the lines by 10 kV belonging to the balance. Repair work was also carried out at 15,5 km distance of the lines by 0,4 kV. Five stands, 13 thousand meter cable, 330 insulators by 0,4 kV, 2 metal traverse by 0,4 kV and 3 metal traverse by 10 kV were used for carrying out capital repair work at the lines.
Lets` noted that, 17 transformer points by 10/0,4 kV were repaired, oil was added. Damages transformers were capital repaired and put into operation.
As the source informed, serious measures were implemented against illegal use of electric power at the network territory. Violations of rule of electric power of 54 consumers were discovered during carried out spot – checks. Violations of rule were relevantly acted and more than 107 00 manat use value of about 1788 00 kWh loosed electric power was restored. More than 76 % of this sum was repaid and relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.