İSTEHLAK MƏDƏNİYYƏTİ YÜKSƏLİR
Son vaxtlar digər enerji obyektlərində olduğu kimi, Qobustan Elektrik Şəbəkəsində də həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində rayonun enerji təsərrüfatında müsbət irəliləyişlər özünü büruzə verir.
Qobustan Elektrik Şəbəkəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayon əhalisinin daha da keyfiyyətli və fasiləsiz elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində heç bir problem yoxdur. Bu il çox sərt keçən qış aylarında da rayonda enerji qıtlığı müşahidə olunmayıb. İstehlakçı qruplar bütün qış boyu fasiləsiz və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin olunublar. Bütün bunlar elektrik təsərrüfatında həyata keçirilən müvafiq tədbirlərlə əlaqədardır.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, Qobustanda elektrik enerjisinin keyfiyyətli və davamlı ötürülməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri və yarımstansiyalarda təmir işləri yerinə yetirilib. Məsələn, bu ilin birinci rübündə Cəmcəmli kəndində 25 KVA-lıq transformator 160 KVA-lıq transformator ilə əvəz olunub. 10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrində 9 ədəd ayırıcı dəyişdirilib, 235 metr müxtəlif markalı kabel çəkilib. 10 kV-lik xətlərdə 16 ədəd dayaq, 50 ədəd izolyator, 2,5 km naqil, 0,4 kV-lik xətlərdə isə 10 ədəd dayaq, 1 km naqil dəyişdirilib. Həmçinin 35 kV-lik xətlərdə cari təmir işləri həyata keçirilib. İstismar müddətini başa vurmuş 70 ədəd sayğac müasir tipli elektron sayğaclarla əvəz edilib.
Yeri gəlmişkən, tədbirlər planına uyğun olaraq, bütün elektrik verilişi xətlərinə və yarımstansiyalara baxış keçirilib. Yarımstansiyaların əraziləri yanar materiallardan, alaq otlarından təmizlənir. Yüksəkgərginlikli xətlərin dayaqlarının dibi bərkidilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdan kənar istifadə hallarına, az da olsa, təsadüf edilir. Əsasən, ucqar kəndlərdə baş verən belə hadisələri aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Görülən tədbirlər nəticəsində getdikcə elektrik enenjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı azalır, əhali istehlak mədəniyyətinə yiyələnir.

CONSUMPTION IS INCREASED THE CULTURE
Positive progress was achieved at the region energy economy during last period as a result of carried out purposeful measures at “Gobustan Electric Network”.
According to the information given by “Gobustan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, there is no problem in supplying of the consumers with quality and without interval electric power. There was not observed lack at the region during severe winter of this year. Consumer groups were supplied with quality and without interval electric power along winter. All of them are associated with relevant measures implemented at electric economy.
As the source informed, repair work was carried out at TL, transformer points and s/s in order to transmission of electric power with quality and stability at Gobustan. For example, the transformer by 25 KVA was substituted with the transformer by 160 KVA at Jamjamli village during the I quarter of this year. 9 disconnectros were changed at the transformer point by 10/0,4 kV and 235 m different marked cable was installed. 16 stands, 50 insulators, 2,5 km conductor and 10 stands, 1 km conductor at TL by 0,4 kV were changed. Maintenance repair work was implemented at the line by 35 kV. Out of service 70 meters were substituted with modern type electron meters.
By the way, all TL and s/s were maintenance checked up in accordance to the measures plan. The territory of s/s was cleaned of metal and weeds. The stands of high voltaged lines are bolted.
Under other information given by the source, use of electric power with the edge line was also observed. Every day, the spot – checks are implemented in order to discovered there type of situations. As a result of carried out measures, number of illegal use of electric power is decreased, people owned the consumption culture.
It should be noted at the end that, labour protection and the workers` professionalism level are also in the center of the attention. For this purpose accident and different type trainings are carried out there. The worker are always instructed about technical safety and labour protection matters.