“İmişli Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazilərində ənənəvi təmir kampaniyasına start verilib.
Regional müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda REŞ-in balans mənsubiyyətinə məxsus olan “İmişli” elektrik şəbəkəsi də yenidənqurma işlərinin həyata keçirildiyi enerji obyektləri sırasına daxildir. Qeyd edək ki, sözügedən EŞ –nin enerji təchizatı 84 ədəd 10 kV-lik elektrik verilişi xətləri, balansda olan və olmayan 885 ədəd 10 (6)/0,4 kV-luq transformatorlar vasitəsilə təmin olunur. Enerji təchizatında davamlılığın daha da artırılması məqsədilə cari ilin son üç ayı ərzində 110 kV-lik “İmişli”, 35 kV-lik “Muğan”, 10 kV-lik “Rəsullu”, 35 kV-lik “Sarxanlı”, “Məzrəli” və “Aranlı” yarımstansiyalarının HVX-ləri üzrə 4 kilometrdən artıq məsafədə əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilmişdir.
Analoji işlər 0,4 kV-lik EVX-lərdə də aparılmış və normal iş rejiminə gətirilmişdir. Bu tədbirlər sırasına rayonun Otuziki, Qaralar, Xəlfəli, Qulubəyli, Göbəktala, Məzrəli, Çaxırlı, Məmmədli, Telişli, Boşçallar, Sarxanlı, Bəhrəmtəpə və Meliorator qəsəbələri daxildir. Mənbədən verilən məlumata görə, İmişli şəhəri də daxil olmaqla adları çəkilən ərazi vahidlərinin HVX-ləri üzrə 10 kilometrə yaxın məsafədə əsaslı və cari təmir işləri aparılıb.
Istifadəçilərin fasiləsiz elektrik təminatının daha da yaxşılaşdırılması məqsədlilə yerinə yetirilən tədbirlər sırasına müxtəlif güclü transformatorlara texniki baxışların keçirilməsi və onların lazımi səviyyədə təmir edilməsi də daxildir. Belə ki, müəssisədən verilən məlumata əsasən, bu məqsədlə İmişli rayonu üzrə 70-ə yaxın transformator təmir edilərək abonentlərin istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, itkilərin azaldılması da qarşıda duran ən mühüm vəzifələrdən biridir. Bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər müntəzəm olaraq davam etdirilir. O cümlədən cari ilin aprel ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 128 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 303,2 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 18,2 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmiş və hesabat ayında həmin bu məbləğin 30 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə burada 444 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Aktlar üzrə müvafiq qaydada hesabat aparılaraq 847,6 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 50,8 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin də 16 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.

TECHNICAL OPPORTUNITIES ARE MUCH MORE IMPROVED
Traditional repair company has started at service territory of “Imishli Regional Electric Network” (REN).
According to the information given by Regional enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction work was implemented at “Imishli electric network” belonging to REN balance. Lets` noted that, energy supply of above mentioned EN, is supplied with 84 TL by 10 kV, 885 transformers by 10 (6) 0,4 kV. More than 4 km distance of TL of “Imishli” s/s by 110 kV, “Mughan” by 35 kV, “Resullu” by 10 kV, “Sarkhanli”, “Mezreli” and “Aranli” s/s by 35 kV were capital and maintenance repaired in order to much more increase stability at energy supply.
Analogical repair work was also implemented at TL by 0,4 kV and they were put into normal work regime. Otuziki, Garalar, Khelfeli, Gulubeyli, Gobektala, Merzeli, Chakhirli, Memmedli, Telishli, Boshchallar, Sarkhanli, Behremtepe and Meliorator settlements were included to there type measures list. As the source informed, capital and maintenance repair work were operated at about 10 km distance of TL of mentioned territories, Imishli is also included.
Maintenance check up of different powered transformers in order to improve without interval electric power supply of the consumers and repair work of them in high level were carried out. So that, about 70 transformers were repaired under Imishli region and were put into operation.
Lets` noted that, decreasing of losses is one of the main object. Relevant measures were implemented in the line of it. By the way, violation of rule of electric power of 128 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise territory in April of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 182 00 manat use value of more than 3032 00 kWh loosed electric power was restored. About 30 % of this sum was repaid during the financial period.
By the way, 444 violation of rule of electric power were discovered during 4 months of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and more than 508 manat use value of about 8476 00 kWh loosed electric power was restored. More than 16 % of this sum was repaid and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
According to the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line and most of them belonging to private consumer group.