“Lerik Elektrik Şəbəkəsi”ndə də elektrik enerjisinin daha dayanıqlı ötürülməsini və paylanmasını təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirləri uğurla yerinə yetirilir.
Müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 və 0,4 kV-lik şəbəkələrdə, eyni zamanda transformator məntəqələrində (TM) müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Belə ki, yenidənqurma işləri çərçivəsində mövcud 0,4 kV-lik xətlərin 320 metri SİP kabellə əvəz edilmiş, 2,4 kilometrə yaxın xəttdə isə əsaslı və cari təmir işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik xətlərin 9,5 kilometrində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, bu dövrdə 24 ədəd TM-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı ümumi gücü 510 KVA olan 3 ədəd transformator da əsaslı təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
“Bütün bunlarla yanaşı elektrik enerjisindən istifadə zamanı qaydaların pozulmasının qarşısının alınması istiqamətində də xeyli işlər görülmüş və hazırda da davam etdirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, burada cari ilin ötən 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 3 qayda pozuntusu faktı aşkar edilərək 9,7 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 580 manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğin 23 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Qayda pozuntularının təsnifatına və istehlakçı qrupuna gəldikdə isə, elektrik enerjisindən kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, rayonun elektrik enerji təchizatı 20 ədəd 10 kV-lik EVX-lər, balansda olan və olmayan ümumi gücü 29,8 MVA yaxın olan 314 ədəd transformator və komplekt transformator məntəqələri vasitəsilə həyata keçirilir.

STRONG BASE IS CREATED FOR STABILITY
Intended technical measures are successfully implemented for stabile supplying of electric power transmission and distribution of Lerik Electric Network.
According to the information given by the enterprise  to the Press – release of “Azerenergy” JSC, different setting repair work was carried out at the networks by 10 and 0,4 kV, at the same time at transformer points belonging to balance. So that, 320 m of the lines by 0,4 kV was substituted with  SIL type cable, capital and maintenance repair work were implemented at about 2,4 km distance of the line. At the same time, different setting repair work was implemented at 9,5 km part of the lines by 10 kV.
Lets` noted that,  different setting repair work was implemented at 24 TP. Beside all of them, 3 transformers by 510 KVA were capital repaired.
Apart from that, relevant measures were implemented in the line of preventing of violations of rule of electric power and presently it is  continued. Three infringements were discovered during 4 months of the current year and more than 580 manat use value of about 97 00 kWh loosed electric power was restored. More than 23 % of this sum was repaid and relevant measures are operated in the line of repaying of the remainder sum.
There are still observed use of electric power by the edge line and the most of them observed at private consumer group.
It should be noted at the end that, electric power supply of the region is supported with 20 TL by 10 kV, 314 transformers and  CTP about 29,8 MVA.