Enerjisistemdə dayanıqlığın yüksəldilməsi, enerji təchizatının daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır. Bu baxımdan, Naftalan rayonunda da mühüm işlər görülür. Rayon ərazisində elektrik verilişi xətləri, transformator məntəqələri inventarlaşdırılıb, abonentlərin uçotu dəqiqləşdirilib, yarımstansiyalar, transformatorlar kodlaşdırılıb. Aparılan islahatlar nəticəsində şəbəkə üzrə istehlak olunmuş enerjinin dəyərinin ödənişində ciddi irəliləyiş əldə edilib.
“Naftalan Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, şəbəkənin balans mənsubiyyətinə aid olan 10 kV-lik EVX-lərin uzunluğu 32 kilometr, balansda olan və olmayan transformatorların sayı isə 61 ədəddir.
Cari ilin son üç ayı ərzində 10 kV-lik xətlərin 610 metrində əsaslı və cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin 280 metrində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 4 ədəd transformator məntəqəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda isə qeyd edilir ki, həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsinə, eyni zamanda kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır. Belə ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 4 istehlakçının (bunun 3-ü məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 12,5 min kilovatsaatdan artıq (bunun 9,1 min kilovatsaatdan çoxu məişət abonenti (əhali) istehlakçılarına aiddir) itirilmiş elektrik enerjisinin 750 manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 47 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, 2012-ci ilin aprel ayında keçirilmiş reydlər zamanı 1 qayda pozuntusu (bu da məişət abonenti (əhali) istehlakçısına aiddir) faktı aşkar edilərək 2,9 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin ödənişi təmin edilmişdir.
Qayda pozuntularının təsnifatı barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmişdir.

Purposeful measures are taken in the line of increasing of stability of energy system and much more improving of energy supply. Important measures are carried out at Naftalan region. TL, transformer points were inventoried, account of subscribers were specifying, s/s and transformers were coded. Serious progress were achieved in repaying of used electric power value as a result of carried out reforms.
According to the information given by Naftalan Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, length of TL by 10 kV is 32 km, the quantity of transformers in and out of balance is 61.
Lets` noted that, 610 meter distance of the lines by 10 kV were capital and maintenance repaired during last three months of the current year. At the same time, different setting repair work were implemented at 280 meter of the lines by 0,4 kV.
Four transformer points were also repaired during mentioned period.
Under the information given by the source, carried out repair – restoration work makes opportunity for increasing of commission level, at the same time, preventing of commercial losses. So that, violations of rule of electric power of 4 consumers (3 of them belongs to private consumer group) and more than 750 manat use value of more than 125 00 kWh (more than 91 00 kWh belongs to private consumer group) loosed electric power was restored. More than 47 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum. By the way, violations of rule of electric power of 1 consumer was observed (and it belongs to private consumer group) and use value of about 29 00 kWh loosed electric power was restored. The payment of this sum was repaid during financial period.
According to the information given by the source, there are still observed use of electric power by the edge line.
Relevant notifications were sent to subscribers who has debtor debts and the measures in the line of legislation will be carried out.