Bu ilin əvvəlindən təbiət öz şıltaqlığı ilə insanları sınağa çəksə də, yüksək dağlıq relyefə malik Qəbələ rayonu ərazisində elektrik enerjisi təminatında heç bir ciddi problem yaşanmayıb. Hazırda rayon elektrik şəbəkəsində 2012-2013-cü ilin payız-qış mövsümü ilə əlaqədar nəzərdə tutulan tədbirlər planının icrasına başlanılıb.
“Qəbələ Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, bu ilin dörd ayı ərzində 10 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 11 km-dən artıq hissəsi cari təmir edilib. Bu məqsədlə 9 ədəd dəmir-beton dayaq, 6 ədəd ağac dayaq istifadə edilib. Eyni zamanda 0,4 kV-lik elektrik verilişi xətlərinin 8 kilometrə yaxın hissəsi əsaslı təmir edilib. O cümlədən Vəndam qəsəbəsində 0,4 kV-lik 7 kilometr uzunluğunda elektrik verilişi xətləri SİP kabellə əvəz olunub. Burada həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə bağlı 80 ədəd ağac dayaq yeni beton dayaqla əvəz olunub.
Qeyd edək ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın təmin edilməsi məqsədilə transformator məntəqələrində (TM) də təmir işləri aparılıb. O cümlədən, TM-lərin 11-i əsaslı təmir edilib. Eyni zamanda cari ilin may ayında Çarxana, Savalan, Quşlar kəndlərində istismarda olan transformatorlar isə cari təmir olunub.
Yeri gəlmişkən, son dövrlər Qəbələ şəhərində abadlıq və yenidənqurma işləri geniş vüsət alıb. Yenidənqurma tədbirləri ilə bağlı mövcud elektrik şəbəkəsi də yenilənir.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkədə əməyin mühafizəsi məsələləri də diqqət mərkəzindədir. İşçilərin peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsinə daim diqqət yetirilir. Onlar texniki təhlükəsizlik və əməyin mühafizəsi ilə bağlı mütəmadi olaraq təlimatlandırılırlar. Dövlət tərəfindən enerjisistemə, bu sahənin əməkçilərinə göstərilən diqqət və qayğı enerji təchizatçılarını daha böyük həvəslə işləməyə ruhlandırır.

There was no observed any serious problem in electric power supply of Gabala region in spite of highland relief, hard climate condition during this year. At present, execution of measures plan is begun at the region electric network in accordance to 2012 – 2013 autumn – winter season.
According to the information given by “Gabala Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 11 km distance of TL by 10 kV was maintenance repaired during four months of the current year. For this purpose, 9 iron – concrete stands, 6 wooden stands were put into operation. At the same time, about 8 km part of TL by 0,4 kV was capital repaired. By the way, TL in 7 km distance by 0,4 kW was substituted with SIL type cable at Vendam settlement. 8 wooden stands were  substituted with new concrete ones  in accordance to implemented reconstruction work.
Lets` noted that, repair work was implemented at transformer points (TP) in order to supply stability. By the way, 11 of TP were capital repaired. Commissioned transformers at Charkhana, Savalan, Gushlar villages in May of the current year were maintenance repaired.
By the way, renovation and reconstruction work were expended in Gabala. Available electric network was renewed in accordance to reconstruction work.
It should be noted at the end that, labour protection and professionalism of the workers are in the center of the attention. They are instructed about technical safety and labour protection. Attention and care taken by the state is much more  inspired the staff to work assiduously.