YARDIMLI EŞ DƏ DƏ TƏMİR İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLİR
İstehlakçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz etmək, yarana biləcək hər hansı bir qəzanın qarşısının vaxtında alınması məqsədilə digər rayonlarda olduğu kimi, Yardımlı rayonunun da paylayıcı elektrik şəbəkələrində müvafiq təmir işləri həyata keçirilir. Nəticədə istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsinə, eyni zamanda itkilərin, ən əsası isə kommersiya itkilərinin qarşısının alınmasına nail olunur.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Yardımlı Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan paylayıcı elektrik şəbəkələrində yenidənqurma və təmir işləri davam etdirilir. Belə ki, cari ilin son üç ayı ərzində 7 ədəd transformator məntəqəsində əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda ümumi gücü 250 KVA olan bir ədəd transformator da təmir edilərək təkrar şəbəkəyə qoşulmuşdur.
Qeyd edək ki, təmir işləri elektrik verilişi xətlərindən də yan ötməmişdir. Belə ki, sözügedən dövrdə 10 kV-lik xətlərdə həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri çərçivəsində sözügedən xətlərin bir kilometri də əsaslı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 0,4 kV-lik xətlərin də müəyyən hissəsində əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda isə qeyd edilir ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində keçirilmiş reydlər zamanı 19 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 75,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 4,5 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 15 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin aprel ayında 7 qayda pozuntusu faktı aşkar olunmuş, 27,3 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 1,6 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, rayonun paylayıcı şəbəkələrinin enerji təchizatı 17 ədəd 10 kV-lik EVX və ümumi gücü 24,8 MVA-ya yaxın olan 264 ədəd TM və KTM vasitəsilə həyata keçirilir.

REPAIR WORK IS IMPLEMENTED AT YARDIMLI EN
Relevant repair work was implemented at distribution electric network of Yardimli region as at other regions in order to supply the consumers with quality and stabile electric power and prevent of any problem. It was achieved increasing of energy supply quality and strengthening of their safety, at the same time decreasing of losses, especially commercial losses,  as a result of carried out relevant measures.
According to the information given by “Yardimli Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, reconstruction and repair work were continued at  distribution electric network belonging to the balance. So that, seven  transformer points were capital repaired. At the same time, one transformer by 250 KVA was repaired and connected to the network.
Lets` noted that, repair work was also implemented at TL. So that, one km of the lines was repaired in the line of carried out different setting repair work at the lines by 10 kV. Some part of the lines by 0,4 kV  was repaired.
Under the information given by the source, the damages were discovered at meter complete of 19 consumers during 4 months of the current year and more than 45 00 manat use value of more than 753 00 kWh loosed electric power was restored. About 15% of this sum was repaid as a result of carried out purposeful measures and relevant measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
It should be noted that, 7 infringements were discovered in April of the current year and more than 16 00 manat use value of more than 273 00 kWh loosed electric power was restored. Some part of this sum was repaid during financial period.
By the way, energy supply of distribution electric network of the region is supported with 17 TL by 10 kV and 264 TP and CTP total power by 24,8 MVA.