TƏMİR İŞLƏRİ VAXTINDA VƏ KEYFİYYƏTLƏ YERİNƏ YETİRİLİR
“Sumqayıt YGEŞ”dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, təməli 1964-cü ildə qoyulmuş bu müəssisə Sumqayıt  və ətrafı ilə  paralel  olaraq,  ölkəmizin  şı­mal bölgəsinin, Abşeron  yarımadasının  bir  hissəsinin, eləcə  də  Şamaxı-Qobustan (Mərəzə) ra­yonlarının  enerji  təchizatını  tə­min  edir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, respublikanın sosial-iqtisadi həyatının bütün sahələrinin inkişafı, o cümlədən şəbəkənin balansındakı yarımstansiyalardan elektrik enerjisi ilə təchiz edilən şəhər və qəsəbələrin, sənaye obyektlərinin ildən-ilə artdığı nəzərə alınaraq, əsas yarımstansiyalarda olan transformatorların bəziləri daha güclüləri, köhnə tipli yağ açarları müasir, zamanın tələblərinə cavab verən eleqaz, vakuum açar­larla   əvəz edilib, mövsümi tədbirlər planına, illik plan-qrafikə əsasən bütün işlər ardıcıllıqla, vaxtında  və  keyfiyyətlə   yerinə   yetirilib.
Görülən işlərə nümunə olaraq 220 kV-lik  “Sənaye  Qov­şağı”  yarımstansiyasında 1 və 2 saylı avtomat transformatorların  dəyişdirilməsi, VII “Abşeron”  HX-nin   220  kV-lik yağ  açarlarının eleqaz  açarlarla, 110  kV-lik 3 ədəd     cərəyan  transformatorlarının isə yeniləri  ilə əvəz  edilməsi göstərilə bilər. 110  kV-lik  “Sumqayıt-2”  yarımstansiyasında isə 1 və 2 saylı   80  MVA-lıq  transformatorların yağ  açarları eleqaz  açarlarla,  4 ədəd  10  kV-lik  şəhər  fiderlərinin  yağ  açarları vakuum  açarları  ilə dəyişdirilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, respublikanın  sosial-iqtisadi  həyatının  bütün  sahələrində  ol­duğu  kimi, şəbəkənin balansında olan 110 kV-lik 135 saylı ya­rımstansiyadan qidalanan  Sum­­qayıt  şəhərinin və yaxınlıqdakı   qəsəbələrin, sənaye obyektlərinin  də  bütövlükdə  inkişaf  etdiyi nəzərə  alınaraq, elektrik  enerjisinə  artan   tələbatı  təmin  etmək  üçün   həmin yarımstansiyadakı 2 saylı 31,5  MVA  gü­cün­də  olan  transformator  yeni  40  MVA-lıq  transformatorla  əvəz  edilib.  Həm­çinin,  135 saylı yarımstansiyada yeni  müasir  avadanlıqlarla  təchiz  olunmuş  6  kV-lik  Qapalı Paylayıcı Qupuluşun tikintisi  başa  çatdırılıb  və  yaxın  günlərdə is­tis­mara  veriləcəkdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, şəbəkənin  balansında  olan  bütün 110-500 kV-lik  hava elektrik verilişi xətlərində  və  yarımstansiyalarda yenidənqurma, əsaslı  və  cari  təmir   işləri vaxtında və  keyfiyyətlə  yerinə  yetirilir.

REPAIR WORK IS EXECUTED IN TIME AND WITH QUALITY
According to the information given by “Sumgait HVEN” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, this enterprise founded in 1964, supply Sumgait and it’s around, at the same time, northern regions of the republic, some part of Absheron peninsula and Shamakhi – Gobustan (Mereze) with electric power.
Lets` noted under the information given by the source, some transformers of main s/s were substituted with much more powerful ones, outdated oil circuit breakers were substituted with modern ones and vacuum ones, lots of measures were implemented systematically, in time and with quality in accordance to annual plan – graphic and taking in accordance of increasing of city and settlements, industrial objects.
Changing of auto transformer number 1 and 2 at “Sanaye Govshaghi” s/s by 220 kV, substituting of oil circuit breaker by 220 kV with insulating gas breakers and 3 current transformers by 110 kV with new ones at the VII “Absheron” TL are belonging to these type measures. Oil circuit breakers of the transformer by 80 MVA number 1 and 2 were substituted with insulating gas breakers, oil circuit breakers of four city feeders by 10 kV were substituted with vacuum breakers.
It should be noted that, the transformer number 2 by 31,5 MVA was substituted with new one by 40 MVA at the same s/s for supporting of increasing requirement with electric energy and taking into account of development of Sumgait, it’s around territory feeding from s/s number 135 by 110 kV and biggest of the settlements and industrial objects. At the same time, construction of close switch yard by 6 kV supported with new modern equipments at the s/s number 135 were finished.
Lets` noted at the end that, reconstruction, capital and maintenance repair work were implemented in time and with quality at TL by 110 – 500 kV belonging to the network.