“XAÇMAZ ES”: TEXNİKİ QULLUQ QRAFİKƏ UYĞUN APARILIR
Ölkəmizdə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi islahatlar iqtisadiyyatın bütün sahələrində real nəticələr vermişdir. O cümlədən, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə daxili imkanlar hesabına tikilərək istifadəyə verilmiş “Xaçmaz” elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rolu vardır. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Elektrik stansiyasından “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin may ayında 29 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da proqnozlaşdırıldığından 1 milyon 42 min kilovatsaat çoxdur. Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə 174 milyon kilovatsaat proqnoza qarşı 177 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Yeri gəlmişkən, stansiyada sözügedən dövr ərzində digər texniki-iqtisadi göstəricilərdə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz məlumata görə, stansiyada texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir. Hazırda aqreqatlarda növbəti istismar həddinə uyğun texniki xidmət işləri həyata keçirilir. Mövcud iqlim şəraiti ilə əlaqədar stansiyada ildırımdan mühafizə vasitələrinə növbədənkənar baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və digər təyinatlı sazlama işləri də aparılmışdır.
“Yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Bu məqsədlə də qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilir”, - deyən mənbə onu da bildirdi ki, istehsalat və xidmət binalarında yanğın təhlükəsizliyinin vəziyyətinə baxış keçirilmiş və bu istiqamətdə lazımi tədbirlər həyata keçirilir. O cümlədən, yanğınsöndürmə su sisteminin borularının istilik izolyasiyası təmir edilmiş, kran və şlanqlar dəyişdirilmiş, sex və binalar əlavə ödsöndürənlərlə təmin edilmişdir.
Xatırladaq ki, Dövlət Proqramına uyğun olaraq bölgənin elektrik enerjisi təminatının yaxşılaşdırılması məqsədilə istismara verilmiş, ümumi gücü 87 MVt olan bu elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir.

“KHACHMAZ” PP: TECHNICAL SERVICE IS IMPLEMENTED UNDER THE GRAPHIC
Successfully operated and continued social – economical reforms give positive results in all spheres of economy. By the way, “Khachmaz power plant” plays important role in supplying of northern regions with electric power. Put into operation of the power plant, takes the main part in improving of electric energy supply, at the same time, in increasing of stability of the system. Intended measures are systematically carried out in order to rising of system stability, supporting of the equipments` safely and economic work regime. By the way, maintenance check – up and necessary measures are implemented in time. At present the units are operated under the dispatcher graphic.
According to the information given by the power plant to the Press – release of “Azerenergy” JSC, more than 29 million kWh electric power was predicted in May of the current year and it is 1 million 42 thousand kWh more than predicted.
Lets` noted that, more than 177 million kWh electric power was generated against 174 million kWh prediction during 5 months of the current year.
By the way, high results were observed in technical – economical indicators at the power plant during mentioned period.
As the source informed, intended measures are systematically implemented in order to supply safely and economic work regime of the equipments and rising of technical exploitation level of the power plant. At present, the following technical service is implemented for the units. Discovered indispositions were eliminated and other setting mending work were operated.
Fire safety is also in the center of the attention. For this purpose necessary measures were implemented, productional and service buildings were controlled. Heating isolation of pipes of water system were repaired, taps and hoses were changed, workshops and buildings were supplied with additional fire extinguisher means.
Lets` remind that, this power plant consisting of 10 units total power 87 MW was put into operation in order to supply the region with electric power in accordance to Public Program.