PEŞƏKARLIĞIN ARTIRILMASI DIQQƏT MƏRKƏZINDƏDIR
Ötürücü infrastrukturun səmərəli fəaliyyətinin təmin edilməsi elektrik enerjisinin istehlakçılara dayanıqlı şəkildə və keyfiyyətlə çatdırılması üçün mühüm şərtdir. Bu məqsədlə digər elektrik şəbəkələrində olduğu kimi, Oğuz rayonunda da görülən işlərin həcmi xeyli genişləndirilib. Bu haqda “Oğuz Elektrik Şəbəkəsi”ndən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə verilən məlumata görə, istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının yaxşılaşdırılması ilə bağlı ardıcıl tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədi ilə elektrik verilişi xətlərində və yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Bu məqsədlə bu ilin dörd ayı ərzində 10 kV-lik xətlərdə 47 dayaq basdırılıb, 8 ədəd 10/0,4 kV-lik TM əsaslı təmir olunub. 10 kV-lik xətlərin 6,3 km, 0,4 kV-lik xətlərin isə 1,5 km məsafəsi təmir olunub. Bununla yanaşı, yarımstansi­yaların əraziləri otlardan təmiz­lənib, ilkin yanğınsöndürmə va­si­tələrinə baxışlar keçirilib, inventarların saxlanma qaydaları yox­lanılıb.
Qeyd edək ki, hazırda payız -qış mövsümü ilə əlaqədar tədbirlər planı davam etdirilir: dayaqlar yenilənir, xətlərin keçdiyi ərazi yaşıl kütlədən təmizlənir, tranformatorlar təmir olunur.
Yeri gəlmişkən, Oğuz dağlıq ərazidə yerləşdiyinə görə, yaz daşqınları zamanı sel suları rayonun elektrik təsərrüfatına da zərər verir. Məsələn, may ayının 13-də Xalxal kəndində 0,4 kV-lik xətdə 2 dirəyi sel suları aşırmışdı. Qəza halı daxili imkanlar hesabına tez bir zamanda aradan qaldırılıb.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, son dövrlər Oğuz şəhərində həyata keçirilən abadlıq və yenidənqurma işləri geniş vüsət alıb. Bu tədbirlərlə bağlı mövcud elektrik şəbəkəsi də yenilənir. Hazırda şəhərin Heydər Əliyev prospektində 10 kV-lik xətlərdə köhnə dəmir-beton dayaqlar yeni dayaqlarla əvəz olunur.
Mənbə onu da bildirdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına, az da olsa, təsadüf edilir. Əsasən ucqar kəndlərdə baş verən belə hadisələri aşkarlamaq üçün hər gün reydlər keçirilir. Aşkar olunan faktlar üzrə akt tərtib olunur. Görülən tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisindən qeyri-qanuni istifadə edənlərin sayı getdikcə azalır.

Supplying of productive operation of distribution infrastructure is the main condition for transmission of electric energy to the consumers in stabile and quality way. For this purpose capacity of carried out work was enlarged at Oghuz region. According to the information given by “Oghuz Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy” JSC, systematically measures are continued in the line of improving of electric energy supply. So that, capital and maintenance repair work were implemented at TL and s/s in order to strengthened  of stability in electric energy supply. For this purpose, 47 stands by 10 kV were grounded, 8 TP by 10/0,4 kV were capital repaired 6,3 km of the line by 10 kV and 1,5 km distance of the lines by 0,4 kV were repaired. Apart from that, the territory of s/s were cleaned of grass, primary fire extinguisher means were controlled, saving form of inverses were checked out.
Lets` noted that, at present, measures plan is continued in the line of autumn – winter season. Stands are renewed, the territory if the lines was cleaned of green mass, transformers were repaired.
By the way, Oghuz is located in upland that is why spring flood is damaged region economy. For example, 2 poles were turned over  by flood in Khalkhal, on May 13. Accident was eliminated during a few period  at the expense of internal opportunities.
It should be noted that, last period, renovation and reconstruction work were enlarged. Available electric network is also renewed in accordance to these measures. At present, old iron – concrete stands at TL by 10 kV were substituted with new ones on Haydar Aliyev avenue.
As the source informed, out of meter use of electric power was still observed at the network service territory.  Every day the spot – checks were carried out mainly outskirts of the town. The statements were drawn up in the line of discovered facts. The consumers who  illegally use of electric power is decreased as a result of carried out measures.
Lets` noted at the end that, increasing of professionalism of the staff is in the center of the attention. Accident and  different trainings were implemented for this purpose. Labour protection and  technical safety is also in normal regime. The workers have been always inspected for this purpose.