MİNGƏÇEVİR SESS : İŞLƏR İKİ İSTİQAMƏTDƏ GÖRÜLÜR
“Mingəçevir SES Silsiləsi”ndə bu günlər iki istiqamətdə işlər görülür. İstismarçılar müəyyən olunmuş dispetçer qrafiki üzrə enerji istehsal edir, təmirçilər isə stansiyanın yeniləşməsi, avadanlıq və yarımstansiyaların təzələnməsi üçün müvafiq işlər həyata keçirirlər.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, kollektiv beş ay ərzində istismarda olan hidroaqreqatlardan 461 milyon 500 min kilovatsaat əvəzinə 463 milyon 766 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edərək enerjisistemə ötürüblər. O cümlədən, cari ilin may ayında isə proqnozdan əlavə 324,2 min kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Qeyd edək ki, dispetçer qrafikinə uyğun olaraq burada elektrik enerjisi istehsalı proqnozu cari ilin may ayında 50 milyon kilovatsaat müəyyənləşdirilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, “Mingəçevir SES”in ərazisində yerləşən 110 kV-lik yarımstansiya tikilib və artıq avadanlıqların quraşdırılması işləri yekunlaşmaq üzrədir. 220 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqları üçün beton özüllər tökülüb başa çatdırılıb. Rele mühafizəsi otağında quraşdırma işləri aparılır. 330 kV-lik yarımstansiyanın avadanlıqlarının özüllərinin hazırlanmasına start verilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, mexaniki təmir korpusunun tikintisi də başa çatıb. Baş İdarə Şiti (BİŞ) binasının ikinci və üçüncü mərtəbələrinin tikintisi aparılır və oraya kabel çəkilməsi üçün müvafiq işlər həyata keçirilir. Artıq 1 nömrəli hidroaqreqatın disk bağlayıcısının dəyişdirilməsi üçün borunun daxilindəki suyun kənarlaşdırılması prosesi başa çatdırılıb. 3 nömrəli turbinin “zakladnoy” hissələrinin quraşdırılması işləri tamamlanmaq üzrədir. 3 nömrəli transformatorun daha güclü transformatorla əvəz edilməsi üçün müvafiq işlər aparılır. 1 nömrəli hidrogeneratorun statorunun yığımına başlanılıb.
Yeri gəlmişkən, tamamilə yenidən qurulması nəzərdə tutulmuş silsilənin ikinci pilləsi sayılan “Varvara SES”də də təmirçilər səylə çalışırlar. Artıq 1 nömrəli hidroturbinin yığılmasına başlanılıb. 2 və 3 nömrəli hidroturbinlərin yığılması üçün tədbirlər görülür. Stansiyada sol sahil bərkitmə işləri başa çatmaq üzrədir.
35 kV-lik Açıq Paylayıcı Qurğu (APQ) tam sökülüb və əvəzində 35 kV-lik Qapalı Paylayıcı Qurğunun (QPQ) layihəsi hazırlanır. İki ədəd transformatorun quraşdırılması üçün onların özüllərinin hazırlanması və qəza yağ axıntısının kənarlaşdırılması üçün layihələr işlənilir. Bütün bunlarla yanaşı, aşağı və yuxarı byefdəki kranlarda elektrik avadanlıqları, troslar, reduktorlar tamamilə dəyişdirilib.

MINGACHEVIR HPPC: MEASURES ARE CARRIED OUT IN TWO DIRECTIONS
Measures are implemented in two directions at Mingachevir HPP during these days. Energy is produced by exploiters under the dispatcher graphic, relevant measures are carried out by the repairers for renewing of power plant, equipments and s/s.
According to the information given by the Power plant to the Press – release of Azerenergy JSC, 463 million 766 thousand electric energy was produced and transmitted instead of 461 million 500 thousand kWh during five months. By the way, 3242 00 kWh electric power was produced additional of prediction in May of the current year.
Lets` noted that, electric energy prediction was definited 50 million kWh in May of the current year in accordance to the dispatcher graphic.
As the source informed, s/s by 110 kV located at Mingachevir HPP has been already constructed and put into operation of the equipments is going to be end. Concrete foundation was supplied for s/s by 220 kV. Construction work was operated at relay protection room. Preparation of foundation of equipments of s/s by 330 kV is started.
It should be noted that, construction of mechanical repair corps is also over. Construction of the first and second floor of Head Office Shield (HOS) was carried out and relevant measures were carried out for installation of cable line. Changing of disc union process is over at hydro unit number 1. Relevant measures were implemented for substituting of the transformer number 3 with much more powerful one.
By the way, repairer are assiduously try for totally reconstruction of Varvara HPP. Assembling of hydro unit number 1 is begun. Measures are carried out for assembling of hydro units number 2 and 3. Left bank fastening work is going to b end at the power plant.