İstehlakçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində ölkə ərazisində fəaliyyət göstərən enerji təsərrüfatlarında ənənəvi təmir-bərpa işləri yerinə yetirilir. “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə Göygöl Elektrik Şəbəkəsindən (EŞ) daxil olan məlumata görə, müəssisənin xidməti ərazisində payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə bir sıra təmir işləri yerinə yetirilib. O cümlədən, cari ilin son üç ayı ərzində 6-10/0,4 kV-lik transformator məntəqələrində (TM) və komplekt transformator məntəqələrində (KTM) ümumi gücü 20,3 MVA olan 51 ədəd transformator təmir edilərək istehlakçıların istifadəsinə verilmişdir.
Qeyd edək ki, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində də əsaslı və cari təmir işləri aparılmış, istismara yararsız naqillər yeniləri ilə əvəz edilmişdir. Nəticədə 1,6 kilometrə yaxın naqil dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən rayonun elektrik enerjisi təchizatı 54 ədəd 10 və 6 kV-lik EVX, ümumi gücü 127,5 MVA-ya yaxın olan 674 ədəd TM və KTM vasitəsilə həyata keçirilir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da qeyd edilir ki, cari ilin may ayında müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 26 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 390,9 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 23,5 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğin 25 faizə yaxın hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 173 istehlakçının sayğac uçot komplektində qüsur aşkar edilərək 1 milyon 25,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 61,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin 60 faizdən artıq hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində isə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən qayda pozuntularının təsnifatı və istehlakçı qrupu barədə əldə etdiyimiz məlumata istinadən bildirək ki, elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, aşkar edilmiş qayda pozuntularına görə tədbir görülməsi üçün cari ilin 5 ayı ərzində 5, o cümldən may ayında isə 1 istehlakçı barəsində toplanmış sənədlər hüquq-mühafizə orqanlarına göndərilmişdir.

THE EQUIPMENTS ARE READY FOR SEASON
Traditionally repair restoration work is implemented at the state energy economy in the line of supplying of the consumers with quality and stabile electric power. According to the information given by “Goygol Electric Network”  to the Press – release of “Azerenergy” JSC, some repair work were implemented at the enterprise service territory in order to preparation for autumn – winter season. By the way, 51 transformers by 20,3 MVA were repaired at TP by 6 – 10/0,4 kV and CTP during last three months of the current year and were put into operation.
Lets` noted that, capital and maintenance repair work were operated at TL by 10, 6  and 0,4 kV, out of service conductors were substituted with new ones. As a result of it, about 1,6 km conductor was changed.
Lets` noted that, electric energy supply of mentioned  region is supported with 54 TL by 10 and 6 kV, 674 TP and CTP total power about 127,5 MVA.
It was also noted in the information given by the source, violations of rule of electric power of 26 consumers were discovered during carried out spot – checks at the enterprise in May of the current year. Discovered infringements were relevantly acted and about 235 00 manat use value of more than 3909 00 kWh loosed electric power was restored. About 25 % of this sum was repaid during financial period.
It should be noted that, violations of rule of electric power of 173 consumers were discovered during carried out spot – checks within 5 months of the current year and more than 615 00 manat use value of 1 million 256 00 kWh loosed electric power was restored. More than 60 % of this sum was repaid as a result of carried out relevant measures and corresponding measures are implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, there are still observed use of electric power by the edge line and most of them observed at private consumer group.
Lets` noted at the end that, assembled document about 5 consumers during five months of the current year and about 1 consumer in May were sent to law machinery for implementing of relevant measures.