ŞƏBƏKƏDƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRLİR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Sözügedən müəssisədən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə cari ilin son 4 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, şəbəkənin xidməti ərazilərində bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsaında 330 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) 3 saylı yeni avtotransformatorun quraşdırılması ilə əlaqədar olaraq yenidənqurma işləi davam etdirilir. Eyni zamanda 220 kV-lik APQ-də də yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerji təchizatının dayanıqlılığının daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında 3 saylı yeni avtotransformatorun quraşdırılmsı işləri də həyata keçirilir.
Onu da qeyd edək ki, 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında layihə əsasında 110 kV-lik APQ-nın açar, cərəyan və gərginlik transformatorlarının yenisi ilə əvəzlənməsi işləri başa çatdırılmışdır. Hazırda 220 kV-lik APQ-də hava açarlarının və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi ilə əlaqədar yenidənqurma işlərinə başlanmışdır.
Mənbədən daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, 110 kilovoltluq “Binəqədi” yarımstansiyası da bu qəbildən olan enerji obyektlərindəndir. Belə ki, yarımstansiyanın gücünün artırılması ilə əlaqədar olaraq hər birinin gücü 40 MVA olan 3 və 4 saylı transformatorların yeni 63 MVA-ya dəyişdirilməsi üçün quraşdırma işlərinə başlanmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 220 kilovoltluq “Hövsan”, “8 km”, “Şıx”, 110 kilovoltluq “205”, “Zabrat” yarımstansiyaları da bu tədbirlər sırasına aid edilir. Adları qeyd edilən enerji obyektlərində müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Məsələn, burada müxtəlif gərginlikli bölmələr arasında əlaqələndirici kabellərin yenisi ilə əvəzlənməsi, eleqaz, gərginlik və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi və digər müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir. Mənbənin verdiyi məumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Yeri gəlmişkən, hazırda 220 kV-lik “Böyükşor” və “Zabrat” yarımstansiyalarının tikintisi davam etdirilir.

RECONSTRUCTION WORK IS IMPLEMENTED AT THE NETWORK
Reconstruction work is carried out at the s/s of Absheron Regional Electric Network” (REN) as at other energy objects.
According to the information given by mentioned enterprise to the Press – release of “Azerenergy” JSC about carried out measures during last 4 months of the current year, systemic considerable reconstruction and repair  - restore work were implemented at the enterprise service territory of some objects.
So that, reconstruction work is continued in accordance to construction of new auto transformer number 3 at open type switch yard by 330 kV at “Absheron” s/s by 500 kV. At the same time these type of work was operated at OSY by 220 kV.
Lets` noted that, construction of new auto transformer number 3 at “Mushviq” s/s by 220 kV in order to strengthened of stability of energy supply of  the city center is carried out.
Substituting of OSY breakers by 110 kV, current and tension transformers with new ones  are finished at “Sengachal” s/s by 220 kV.
At present, reconstruction work in the line of changing of OSY breakers by 220 kV  and current transformers is begun.
As the source informed, “Binagadi” s/s by 110 kV is one of these type of enterprises. So that, construction work is began in the line of substituting of transformers number 3 and 4 by 40 MVA with one by 63 MVA in accordance to increase of power of s/s.
It should be noted that, “Hovsan”, “8 km”, “Shikh” s/s by 220 kV, “Zabrat”, 205, s/s by 110 kV are belonging to these type measures. Different setting reconstruction work were implemented at above mentioned energy objects. Substituting of connective cables with new ones, changing of insulating, tension and current transformers with new ones and carrying out of different setting repair work can be examples. Implementing of enumerated measures makes opportunity for much more operation of energy economy.