Digər elektrik şəbəkələrində (EŞ) olduğu kimi “Şəmkir” EŞ-in əməkdaşları da istehlakçıların “Elektrik enerjisindən istifadə qaydaları”na riayət etmələrinin yoxlanılması istiqamətində keçirdikləri reydlər zamanı aşkar etdikləri pozuntulara görə, həmin istehlakçılar barəsində müvafiq tədbirlər görürlər.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Şəmkir” EŞ-dən daxil olan məlumata görə, cari ilin may ayında keçirilmiş reydlər zamanı 57 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilərək 815,6 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 48,9 min manartdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Hesabat ayında həmin bu məbləğlə yanaşı, aktlara görə ötən aylardan yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 5 ayı ərzində isə müəssisə üzrə 268 qayda pozuntusu aşkar edilərək 4 milyon 622,1 min kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 277,3 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həmin bu məbləğlə yanaşı ötən ildən aktlara görə yaranmış debitor borcun da müəyyən hissəsinin ödənişi təmin edilmiş və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
“Elektrik enerjisindən yenə də kənar xətt vasitəsilə istifadə edilməsi halı üstünlük təşkil etmiş və ən çox qayda pozuntusu məişət abonenti (əhali) istehlakçı qrupunda aşkar edilmişdir”, – deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş təmir-tikinti və yenidənqurma işləri barəsində də ətraflı məlumat verdi.
Mənbənin bildirdiyinə görə, burada sözügedən dövr ərzində TM və KTM-lərdə ümumi gücü 26,8 MVA-dan artıq olan 76 ədəd transformator təmir edilərək şəbəkəyə qoşulmuşdur. Eyni zamanda, 10, 6 və 0,4 kV-lik hava elektrik verilişi xətlərində 11,7 kilometrə yaxın naqil təmir olunmuş, 840 metr SİP markalı kabel çəkilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsində, eyni zamanda enerji haqlarının ödənilməsində də mühüm rol oynayır.
Yeri gəlmişkən, enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.

SPOT – CHECKS ARE CARRIED OUT
The collaborators of “Shamkir” EN were checked use of electric power by the consumers as at other electric networks (EN) and relevant measures are operated about these type of subscribers.
According to the information given by “Shamkir” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, violations of rule of electric power of 57 consumers were discovered in May of the current year and more than 489 00 manat use value of more than 8156 00 kWh loosed electric power was restored. Beside this sum, debtor debts of last months were also repaid.
Lets` noted that, 268 infringements were discovered during 5 months of the current year and more than 2773 00 manat use value of about 6221 00 kWh loosed electric power was restored. Beside this sum, debtor debts of last months were also repaid and relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
There are still observed use of electric power by the edge line and the most of them belongs to private consumer group. Measures in the line of repair – restoration and reconstruction work was informed by the source.
As the source stressed, 76 transformers total power by 26,8 MVA at TP and CTP were repaired and connected to the network. At the same time, about 11,7 km line was repaired, 840 SIL type cable was installed at TL by 10, 6 and 0,4 kV.
It should be noted that, carried out repair – restoration work plays the main role not only in increasing of exploitation level but also in repaying of energy fee.
By the way, carried out work are continued in order to supply energy support stability. At present, the territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled intended of climate condition and in order to supply of fire safety.