Son dövrlər “Lənkəran Elektrik Şəbəkəsi”nin (EŞ) enerji təsərrüfatında görülən tədbirlər öz müsbət nəticəsini verməkdədir. Rayonun bütün istehlakçı qrupları sutka ərzində fasiləsiz və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunurlar.
“Lənkəran” EŞ-dən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisi ilə təminatda dayanıqlığın daha da möhkəmləndirilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda əsaslı və cari təmir işləri aparılıb. Bu ilin beş ayı ərzində 110 kV-lik I «Lənkəran» yarımstansiyasında 35 və 10 kV-lik yağ açarları əsaslı təmir edilib, həmçinin istismar səviyyəsini yüksəltmək üçün digər tədbirlər də həyata keçirilib: transformatorların soyutma sistemi qaydaya salınıb, ildırım ötürücüləri sazlanıb. Həmçinin 110 kV-lik II «Lənkəran» yarımstansiyasında da bir çox işlər görülüb: 16 MVA gücündə 1 saylı transformatorun 110 kV-lik yağ açarı cari təmir edilib, transformatorlar sınaqdan keçirilib. 3, 5 və 6 saylı 10 kV-lik hava xətlərinin yağ açarları əsaslı təmir olunaraq şəbəkəyə qoşulub. 35 kV-lik «Səpnəkəran» yarımstansiyasında isə 1, 2, 3 və 4 saylı hava xətlərinin yağ açarları cari təmir edilərək sınaqdan keçirilib. Həmçinin 35 kV-lik «Liman» yarımstansiyasında 3 saylı «Şəhər» hava xəttinin yağ açarı əsaslı təmir olunub, 2 və 5 saylı hava xətlərinin yağ açarları isə cari təmir edilib.
Qeyd edək ki, yay mövsümü ilə əlaqədar bütün yarımstansiyaların ərazisi quru otlardan təmizlənib, transformatorların yağ tutumlu avadanlıqlarında yağın səviyyəsi normal səviyyəyə çatdırılıb, həmçinin yağ sızmalarının qarşısı alınıb. 20 ədəd 10/0,4 kV-lik transformatorlar əsaslı təmir edilərək şəbəkəyə qoşulub. 35 və 110 kV-lik hava xətlərinin trassası yaşıl kütlədən təmizlənib, boşalmış naqillər dartılıb.
Mənbə onu da bildirdi ki, hazırda istehlakçıların elektrik enerjisi təchizatının daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı mühüm tədbirlər davam etdirilir. Belə ki, bu ilin beş ayı ərzində 110 kV-lik «II Lənkəran» hava xəttində 1 ədəd dayaq, 88 ədəd izolyator dəyişdirilib, 2 ədəd ağac traves metal traveslə əvəz olunub. 35 kV-lik hava xətlərində 72 ədəd izolyator dəyişdirilib, 2 ədəd ağac traves metal traveslə əvəz olunub. Eyni zamanda, beş ay ərzində 10 kilovoltluq hava xətlərində 12 ədəd dayaq, 1 km-dən çox uzunluqda naqil dəyişdirilib.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkənin xidməti ərazisində sayğacdankənar istifadə hallarına da təsadüf edilir. Belə ki, bu ilin 5 ayı ərzində 166 qayda pozuntusu aşkar edilərək akt tərtib olunub, 548 min 400 kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 32,9 min manatdan çox istehlak dəyəri bərpa edilib. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin məbləğin 10 min manatdan artıq hissəsinin ödənişi təmin edilib və qalan hissənin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Yeri gəlmişkən, ötən illər şəbəkənin SİP-ləşdirilməsi, «smart-kart» tipli sayğacların quraşdırılması, şəhər üzrə istehlak edilən elektrik enerjisinin dəyərinin yığılmasında və enerji təchizatının daha da yaxşılaşmasında ciddi irəliləyişlərə səbəb olub. «Smart-kart» tipli sayğacların quraşdırıldığı ərazilərdə ötürücü və paylayıcı avadanlıqların ifrat yüklənmə nəticəsində sıradan çıxması halları minimum səviyyəyə düşüb.
Sonradan bu proses rayonun Şilavar və Digah kəndlərində də davam etdirilib. Hazırda adıçəkilən qəsəbələrin 90 faizi SİP-ləşdirilib, «smart-kart» tipli sayğaclar quraşdırılıb. Eyni zamanda, rayonun Velədi və Sütəmurdov kəndlərinin ərazisində də SİP kabel çəkilir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, istehlakçılar yeni sayğacların quraşdırılmasını razılıq hissi ilə qarşılayırlar. Şəbəkə ilə istehlakçı arasında hansısa əlaqələndiricinin olmasını istisna edən «smart-kart» tipli sayğaclar istehlakçıların ödəniş mədəniyyətinə yiyələnməsində mühüm rol oynayır.

CONSUMERS ARE SATISFIED WITH SERVICE
Last period, carried out measures give its positive results at energy   economy of “Lankaran Electric  Network” (EN).  All consumers group of the region was supplied with stabile and without interval electric power.
According to the information given by “Lankaran” EN to the Press – release of “Azerenergy” JSC, capital and maintenance repair work were implemented at s/s in order to strengthened of  stability in electric power supple. Oil circuit breakers number 35 and 10 were capital repaired at the I “Lankaran” s/s by 110 kV, at the same time, different measures are implemented for increasing of exploitation level, cooling system of the transformers was normalized, lightning conductors are in good repair. Lots of work was operated at the II “Lankaran” s/s by 110 kV. Oil circuit breaker by 110 kV at the transformer number 1 by 16 MVA was maintenance repaired, transformers were tested. Oil circuit breakers of the lines number 3, 5 and 6 by 10 kV were capital repaired and put into operation. Oil circuit breakers of TL number 1, 2, 3 and 4  were maintenance repaired and tested at “Sapnekeran” s/s by 35 kV. At the same time, oil circuit breaker of “Sheher” TL number 3 was capital repaired, oil circuit breakers of TL number 2 and 5 were maintenance repaired at “Liman” s/s by 35 kV.
Lets` noted that, the territory of all s/s were cleaned of dry grass in accordance to summer season, oil level was normalized, oil leakage was prevented. Twenty transformers by 10/0,4 kV were capital repaired and put into operation. Trace of TL by 35 and 110 kV was cleaned of green mass, the cables were stretched.
As the source informed, at present, important measures are continued in the line of improving of energy supply of the consumers. So that, 1 stand and 88 insulators  at the II “Lankaran” TL by 110 kV were changed, 2 wooden traverses were substituted with iron ones. 72 insulators at TL by 35 kV was changed, 2 wooden traverses were substituted with metal ones.  At the same time, 12 stands at TL by 10 kV and cable in 1 km were changed during 5 months.
It should be noted that, out of meter use of electric power was observed at the network. So that, 166 infringements were discovered  during 5 months of the current year and more than 329 00 manat use value of about 548 thousand 400 kWh loosed electric power was restored. More than 10 % of this sum was repaid as a result of carried out measures and relevant measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum.
By the way, serious progress was observed in installing of SIL type cables, construction of smart – card type meters, improvement of energy supply.
These process was continued at Shilavar and Dighah villages. At present, 90 % of mentioned regions were supplied with SIL type cable, smart – card type meters were constructed. SIL type cable was also installed at Veladi and Sutemurdov villages.
It should be noted at the end that, new meters are satisfied of the consumers. Construction of smart – card type meters takes the main role in getting of payment culture of the consumers.