GƏDƏBƏY EŞ-də TƏMİR-BƏRPA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
“Gədəbəy Elektrik Şəbəkəsi”ndən (EŞ) “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, rayonun elektrik enerjisi təchizatı 27 ədəd 6 və 10 kV-lik elektrik verilişi xətti (EVX), ümumi gücü 54,8 MVA-dan artıq olan 410-dan artıq transformator məntəqəsi və komplekt transformator məntəqəsi (TM və KTM) vasitəsilə həyata keçirilir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, cari ilin son üç ayında burada müvafiq  təmir-bərpa işləri aparılmışdır. Belə ki,  müvafiq hava elektrik verilişi xətləri və onların avadanlıqları cari və əsaslı təmir edilərək növbəti mövsümə hazır vəziyyətinə gətirilib. Belə ki, burada sözügedən dövr ərzində EVX-lərin 4,7 kilometrdən artıq hissəsi dəyişdirilmişdir.
Qeyd edək ki, təmir işləri TM və KTM-lərdən yan keçməmişdir. Belə ki, həmin bu dövrdə sözügedən enerji obyektlərinin 39-da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən ümumi gücü 4,7 MVA olan xeyli sayda transformator təmir edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, rayonun enerji təchizatının daha da dayanıqlı təmin edilməsi istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə TM və KTM-lərin ərazisi quru otlardan təmizlənmiş, yanğınsöndürmə postları yoxlanılmış və komplektləşdirilmişdir. Eyni zamanda yağ tutumlu avadanlıqların alt hissəsindəki yağ çınqıllar yeni təmiz çınqıllarla əvəz edilmişdir.
“Həyata keçirilən təmir-bərpa işləri nəinki istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsində, eyni zamanda enerji haqlarının ödənilməsində və enerjidən qeyri qanuni istifadə hallarının qarşısının alınmasında da mühüm rol oynayır”, – deyən mənbə cari ilin 5 ayı ərzində, o cümlədən may ayında sayğac sxeminə müdaxilələrin qarşısının alınması istiqamətində görülmüş tədbirlərdən də danışdı.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, 2012-ci ilin 5 ayı ərzində müəssisənin xidməti ərazisində keçirilmiş reydlər zamanı 36 istehlakçının elektrik enerjisindən istifadə qaydalarını pozması faktı aşkar edilmişdir. Aşkar edilmiş qayda pozuntuları müvafiq qaydada aktlaşdırılmış və 691,9 min  kilovatsaata yaxın itirilmiş elektrik enerjisinin 41,5 min manatdan artıq istehlak dəyəri bərpa edilmişdir. Həyata keçirilən müvafiq tədbirlər nəticəsində həmin bu məbləğin ödənilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.  O cümlədən, cari ilin may ayında isə 12 istehlakçının sayğac üçot komplektində pozuntu faktı aşkar edilərək akt tərtib olunmuşdur. Nəticədə 281,1 min kilovatsaatdan artıq itirilmiş elektrik enerjisinin 16,9 min manata yaxın istehlak dəyəri bərpa edilmişdir.

REPAIR WORK WAS CARRIED OUT AT GADABAY EN
According to the information given by “Gadabay Electric Network” to the Press – release of “Azerenergy" JSC, energy supply of the  region is supported with 27 TL by 6 and 10 kV, more than 410 transformer points and CTP by 54,8 MVA.
As the source informed, relevant repair – restoration work was carried out there during last three months of the current year. So that, relevant TL and its equipments were capital and maintenance repaired and put into operation. So that, more than 4,7 km part of TL was changed there during mentioned period.
Lets` noted that, repair work was also carried out at TP and CTP. Different setting repair work was carried out at 39 energy objects during this period. And lots of transformers total power by 4,7 MVA were repaired.
It should be noted that, carried out work in the line of supplying of the region energy supply is continued. The territory of TP and CTP were cleaned of dry grass, fire extinguisher posts were controlled and completed taking into account of  present climate condition. At the same time, oil gravels were substituted with new ones at oil capacious equipments.
Carried out repair – restoration work play the main role in increasing of exploitation level, at the same time in repaying of energy fees and in preventing of illegal use of electric power. There are was observed interferes to meter scheme during 5 months of the current year and in May also.
As the source informed, violations of rule of electric power of 36 consumers were discovered  during carried out spot – checks at the enterprise service territory during 5 months of 2012. Discovered infringements were relevantly acted and more than 415 00 manat use value of about 6919 00 kWh loosed electric power was restored. Corresponding measures were implemented in the line of repaying of the remainder sum. By the way, violations of rule of electric power of 12 consumers were discovered in May of the current year. As a result of it, about 169 00 manat use value of more than 2811 00 kWh  loosed electric power was restored.